اخبار تصادفی

“وهور”برای عرضه اولیه چهارشنبه معرفی شد

در پی درج نماد خرداد سال گذشته مدیریت انرژی امید تابان هور در بازار اول معاملات فرابورس، این شرکت وابسته به سرمایه گذاری امید با مالکیت ۹۹ درصدی ، آماده عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شده که به گفته مدیرعامل فرابورس در چهارشنبه جاری خواهد بود.
براساس این گزارش، "وهور" برای سال مالی ۳۰ آذر گذشته ۳۲۳ ریال سود محقق و ۲۲۰ ریال تقسیم کرده و سود سال مالی جاری را هم ۲۶۹ ریال پیش بینی کرده است.
همچنین قرار است از محل مطالبات و آورده نقدی، سرمایه فعلی ۲۳۰ میلیارد تومانی را با افزایش سرمایه ۷۴ درصدی که در اختیار هیات مدیره است، به ۴۰۰ میلیارد تومان برساند.
این شرکت از آبان ۹۰ تاسیس و دارای ۱۵ نیروی انسانی بوده و در حوزه مدیریت و سرمایه گذاری و مشارکت در طرح‌های صعنتی برق و انرژی ، ترانزیت و انجام معاملات و مطاالعات فنی و اقتصادی و مالی در زمینه برق و انرژی فعال است.
با این اوصاف در شرایطی تاکنون سه شرکت فرابورسی کاغذ پارس، سرمایه مسکن الوند و حمل و نقل پارسیان و شرکت بورسی واسپاری ملت وارد بازار شده اند که مدیران عامل سرمایه گذاری امید و شرکت تابان هور با حضور در جمع خبرنگاران بازار سرمایه، آخرین وضعیت مالی و عملیاتی، دو چالش مهم و دو روش قیمت گذاری این شرکت را اعلام کردند.
زمان عرضه اولیه "وهور" / رویه جدید فرابورس در معرفی شرکت‌های تازه
براساس این گزارش، در ابتدای این نشست مطبوعاتی که در فرابورس برگزار شد، امیر‌هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس گفت: درحالی تاکنون در بحث شفافیت شرکت‌ها به مولفه ارتباط با سرمایه گذاران کمتر توجه شده که یکی از مهمترین برنامه‌های فرابورس در سال جاری تقویت این مولفه در کنار دو رکن قابلیت اتکای اطلاعات و به موقع بودن انتشار در کدال است.
وی با بیان اینکه مهمترین موضوع در عرضه‌های اولیه، شناخت فعالان بازار از این شرکت‌ها است، افزود: با توجه به استقبال بازار از شرکت‌های جدید لازم است معرفی بهتری از برنامه‌ها و استراتژی‌های آنها به سهامداران انجام شود. به همین منظور جلسات معارفه شرکت‌های جدید در بازار معاملاتی فرابورس با عنوان "یک دیدار؛ یک عرضه" در محل شرکت فرابورس برگزار خواهد شد.
هامونی از عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام "وهور" در چهارشنبه جاری خبر داد و این شرکت را یکی از هلدینگ‌های خوشنام سرمایه گذاری امید دانست.
برنامه "وامید" برای عرضه شرکت‌های جدید
در ادامه علی عسکری رئیس قبلی سازمان امور مالیاتی که از اواخر آذر سال گذشته مدیرعامل سرمایه گذاری امید شده با اشاره به حوزه‌های فعالیت این هلدینگ چند رشته ایی در صنایع معدن، سیمان، انرژی و نیروگاه، نفت و گاز، ساختمان، لاستیک و مصالح ساختمانی ، مشاوره، خرید و فروش و بازگردانی در بازار سرمایه اظهار داشت: مدیریت انرژی امید تابان هور یکی از شرکت‌های بسیار خوب و سودآور و همراه با سود انباشته بوده و در عرضه برق که یکی از زیر ساخت‌های کشور بشمار می‌رود ، فعال است.
وی با اشاره به عملی شدن افزایش سرمایه از ۲۳۰ به ۴۰۰ میلیارد تومان که قبل از اتمام سال مالی ۳۰ آذرجاری عملی خواهد شد،برنامه هدایت زیرمجموعه‌های سرمایه گذاری امید برای حضور در بازار سهام ، ادامه داد: طی خردادماه هم دو شرکت امید تابان و گوهران امید وارد فرابورس خواهند شد. همچنین شرکت‌های گوهر زمین، ساختمان سپه، پترو امید آسیا و لیزینگ امید هم در حال پذیرش هستند. 
افزایش سهم بازار شرکت از ۱٫۵ به ۵ درصد طی ۵ سال
سپس حسنعلی تقی زاده مدیرعامل تابان هور با بیان اینکه این شرکت، هلدینگ نیروگاهی بوده که به طور ویژه در ساخت نیروگاه فعال بوده و در چند نیروگاه و پروژه حضور دارد ، ادامه داد: درحالی سهم این شرکت از ظرفیت نصب شده ۷۵ هزار مگاواتی کشور یک درصد است که با اجرای دو پروژه نیروگاهی کاسپین و هریس، به سهم ۱٫۵ درصدی خواهیم رسید.
وی ادامه داد: با اجرای طرح توسعه بخار نیروگاه سمنان و ارومیه و خرید ۵۱ و ۲۶ درصد سهام نیروگاه چادرملو و سمنان طی سه سال آینده، سهم بازار شرکت به ۳٫۵ درصد می‌رسد . برای ۵ سال آینده هم از طریق خرید نیروگاه جهرم که متعلق به بانک سپه است، سهام تابان هور به ۵ درصد خواهد رسید.
این مقام مسئول با بیان اینکه صنعت نیروگاهی و انرژی در کوتاه مدت دارای ضریب نفوذ با سود مناسب و در بلندمدت با حاشیه سود رو به مثبت است، ادامه داد: اگر قیمت سوخت و برق واقعی و از ۸۰ تومان کنونی به ۱۷۵۰ تومان ( سنت) برسد، شرایط سرمایه گذاری در این صنعت بهتر خواهد شد و به ضریب سود ۳ برابری خواهد رسید.
در عمل امکان صادرات نیست
تقی زاده با اشاره به اینکه پروژه‌های هریس ، سمنان، کاسپین و ارومیه از منابع ارزان صندوق توسعه ملی و با نرخ سود بسیار پایین تامین شده و وزارت نیرو به همه تعهدات مربوط به تامین سوخت و خرید برق در هر شرایطی را ایفا کرده ، ادامه داد: وزارت نیرو اعلام کرده در صورت خرید سوخت ۵۰ سنتی، مجوز صادرات به ترکیه و عراق با نرخ ۱۵ و ۱۹ سنتی صادر خواهد شد اما به دلیل در تملک بودن خطوط انتقال برق توسط وزارت نیرو و تعیین شرط ۵۰ درصدی استفاده از خطوط انتقال برق توسط بخش خصوصی ، در عمل امکان صادرات نیست.
وضعیت مطالبات ؛ بودجه میاندوره ایی و دو چالش مهم
وی درباره مطالبات شرکت از دولت هم گفت: تاکنون ۶۸ میلیارد تومان از مجموع مطالبات ۱۸۰ میلیارد تومانی وصول شده و با تعاملاتی که با وزارت نیرو به عمل آمده دوره تاخیر ۱۲ ماهه وصول مطالبات به ۳ تا ۴ ماه خواهد رسید.
مدیرعامل تابان هور در برابر سئوالی درباره وضعیت سه ماهه شرکت و چالش‌های مهم ، توضیح داد: تاکنون بودجه پیش بینی شده برای همه نیروگاه‌ها محقق و حتی مانند نیروگاه گیلان بیشتر هم شده و در سال مالی جاری ، بودجه اعلامی‌پوشش داده خواهد شد. این درحالی است که نیروگاه‌های سیرجان هم تا ماه آینده به درآمد زایی خواهد رسید.
تقی زاده درباره چالش‌های شرکت هم گفت: مهمترین چالش صنعت نیروگاه وصول مطالبات از وزارت نیرو است که انتظار می‌رود در آینده کاهش یابد. همچنین وزارت نیرو طی دو سال گذشته هیچ افزایش قیمتی را لحاظ نکرده و اما از طریق سندیکا و نیروگاه پیگیر این موضوع هستیم. با این همه تا زمان تثبیت قیمت سوخت، مشکلی ایجاد نمی‌شود.
دو روش قیمت گذاری
در بخش پایانی این نشست خبری هم مهرداد نعمتی مدیرعامل کارگزاری بانک سپه (مشاور پذیرش و کارگزار عرضه کننده سهام ) در پاسخ به دو سئوال دیگری مبنی سیاست تقسیم سود در مجمع سالانه و نحوه قیمت گذاری سهام تابان هور ، توضیح داد: سود هرسهم سال جاری شرکت ۲۶۹ ریال بوده که قرار است در مجمع سالانه ۲۴۳ ریال تقسیم شود.
وی در مورد نحوه قیمت گذاری سهام "وهور" هم گفت: با توجه به حضور دو شرکت برق عسلویه و نیروگاه دماوند در فرابورس ، یک روش با استفاده از میانگین P/E حدود ۷٫۸ مرتبه ایی این دو شرکت وضرب آن در سود ۲۶۹ ریالی هرسهم است. روش دوم هم با استفاده از ارزش روز حدود ۱٫۲ هزار میلیارد تومانی دو شرکت مذبور و ۷۰ درصد NAV هر سهم است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*