اخبار تصادفی

پیشخور بورس در اول بهار

 رشد سریع بورس در نیمه دوم زمستان، رونق بهاری را پیشخور کرد. از طرفی رکود اقتصادی داخلی و خارجی در دو سال اخیر به سودآوری شرکت‌ها فشار سنگینی وارد کرد. گرچه به نظر می‌رسد با توجه به شرایط پسابرجام و همچنین کاهش تورم و سود بانکی، جهت فشارهای چندساله اقتصاد تغییر کند اما نحوه مدیریت اقتصادی، به‌خصوص فشار در قیمت مواد خام صنایع، به‌ویژه گاز و همچنین تغییر قوانین بهره مالکانه و ابهام در قیمت‌گذاری مواد و محصولات پالایشگاهی، هنوز در صورت‌های مالی شرکت‌ها تأثیرگذار است و سبب تعدیل‌های منفی سنگینی در برخی شرکت‌های بزرگ شده است. این تعدیل‌های منفی، دومینووار بر شرکت‌های هلدینگی و سرمایه‌گذاری هم تأثیرگذار است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، فشارهای مدیریت کلان کشور بر شرکت‌های بورسی در شرایطی همچنان ادامه دارد که به دلیل رکود جهانی، قیمت محصولات شرکت‌های بزرگ بورسی، کاهش شدیدی پیدا کرده است. در چنین شرایطی باید هزینه‌های شرکت‌ها به‌خصوص قیمت مواد اولیه کاهش می‌یافت؛ ولی برعکس افزایش هم یافت. همچنان نرخ مواد اولیه گاز و نفت به صورتی است که بعضی از شرکت‌های پتروشیمی‌تا ٧٠ درصد تعدیل منفی دادند. در صنایع معدنی گرچه گفته می‌شود بهره مالکانه حل‌وفصل شده است، اما با توجه به صورت‌های مالی این شرکت‌ها، با وجود توسعه زیادی که در شرکت‌های معدنی شاهد هستیم، سود آنها با کاهش روبه‌رو شده است.

به نظر می‌رسد با تحرکی که برای خروج از رکود شاهد هستیم، صنایع انتظار دارند با کاهش شدید قیمت‌های جهانی، دولت هزینه‌های سرسام‌آوری را که در این چند ساله برای معادن ایجاد کرده است، کاهش دهد. در نرخ گاز تجدیدنظر کند. نرخ نفت و محصولات پالایشگاهی را بدون ابهام و سریع به شرکت‌های پالایشگاهی ارائه دهد و با قیمتی تعیین کند که مشوق سرمایه‌گذاری در بورس باشد و بورس را به عنوان بازاری شفاف و ایمن در اذهان جامعه بشناساند. دیروز شاخص قیمت با ١۵٠ واحد کاهش، به رقم ٢۶ هزارو ۴٢۵ واحد رسید و شاخص کل با ۴١٢ واحد کاهش، به رقم ٧٢ هزارو ۶١۵ واحد کاهش یافت. تاپیکو با ٩٣ واحد بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص گذاشت. تعدیل منفی سنگین دیروز این شرکت سبب کاهش ١٢ درصدی قیمت سهم در دو روز شده است. شرکت‌های فولاد مبارکه، پالایشگاه بندرعباس و گلگهر نیز به ترتیب ۴٩، ٢٨ و ٢٧ واحد بر کاهش شاخص تأثیرگذار بودند. ارزش معاملات دیروز به ١٣٨ میلیارد تومان افت کرد. دیروز نماد معاملاتی شرکت صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری پارس توشه، لبنیات پاستوریزه پاک و گرانیت بهسرام با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، متوقف شدند.   همچنین نماد شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور و بهمن لیزینگ جهت برگزاری مجمع متوقف شدند.

روزبه معین‌زاده . تحلیلگر بازارهای مالی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*