اخبار تصادفی

پیش‌بینی از آینده بورس

رشد شاخص‌ها تا حصول نرخ برابری استمرار دارد

پیش‌بینی مستخدمین‌حسینی از آینده بورس

بازار سرمایه حباب ندارد

رئیس سابق هیأت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار گفت: رشد شاخص‌های بورس متأثر از واقعیت‌های اقتصادی بوده و دلیل عمده آن، کاهش ارزش پول ملی است.

حیدر مستخدمین حسینی، دارای مدارک تحصیلی کارشناسی اقتصاد، گرایش بانکداری از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، گرایش مدیریت صنایع از مرکز آموزش عالی صنایع، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی از دانشگاه علامه طباطبایی و دکترای مدیریت است. وی در رزومه کاری‌اش دارای سوابقی همچون معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی، رئیس هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار، رئیس هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران، عضو شورای عالی بانک‌ها، عضو شورای پول و اعتبار، عضو شورای عالی بورس، عضو هیات پذیرش اوراق بهادار، عضو شورای خرید کالاهای اساسی کشور، عضو هیات امنای صندوق مسکن کارگران، مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت‌های سازمان صنایع ملی ایران، مدیر کل دفتر تعاونی‌های مسکن وزارت مسکن، مدیرکل دفتر امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت تعاون، مدیرکل دفتر امور بازرگانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق است.
وی مدرسی دانشگاه شهید بهشتی، علوم و فنون مازندران، رجا، مدیر گروه مهندسی مالی و مدیریت صنعتی دانشگاه رجا، عضو پیوسته انجمن حسابدارن خبره ایران ، عضو انجمن مدیریت ایران و عضو پیوسته و بازرس انجمن خبرگان برنامه ریزی کشور را نیز در سوابق علمی‌خود به ثبت رسانده است.
مستخدمین حسینی بر این باور است که رشد شاخصهای بورس متأثر از واقعیتهای اقتصادی و فاقد حباب بوده و عمده دلیل آن نیز کاهش ارزش پول ملی است.
وی معتقد است که با لحاظ افزایش نرخ دلار به بالای ۳ هزارتومان، همگام با افزایش قیمتها در بخشهای مختلف اقتصادی از مصالح ساختمانی، ماشین آلات تا حوزه‌های مسکن و ارز و…، ارزش بورس نیز باید دچار افزایش می‌شد. در حال حاضر این افزایش، ارزش آن را به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رسانده که هنوز  تا ۱۵۰ میلیارد دلار فاصله وجود دارد.
دیگر دیدگاه‌های این مدیر سابق حوزه‌های بازار سرمایه و پولی و بانکی را در گفت‌وگو با فارس در ادامه بخوانید.

عمده دلیل روند صعودی شاخصها در بورس را چه می‌دانید؟
شاخص‌های بورس مدتی است که روند روبه افزایشی دارد و این افزایش به هیچ عنوان نشان از بهبود شرایط اقتصادی یا تغییر روبه جلوی اقتصاد ندارد. آنچه علاقمندان به بازار سرمایه را به این بازار کشانده، افزایش شاخصها منتج از آثار برنامه‌های موثر اقتصادی هم نیست.
واقعیت این است که این افزایش شاخصها، ریشه در بهبود اقتصادی ندارند، ولی منتج از واقعیتهای اقتصادی کشور بوده و مهمترین عامل در این میان، کاهش ارزش پول ملی است.
در یکسال‌و‌نیم اخیر، نرخ برابری دلار در برابر ریال از ۱۰ هزار ریال به بالای ۳۰ هزار ریال رسیده که خود از افزایشی بیش از ۳ برابر دلار در برابر ریال و به همان نسبت کاهش ارزش پول ملی کشورمان حکایت دارد. همین کاهش در حال حاضر، آثارش را در شاخصهای بورس ظهور و بروز داده است.

شاخصهای بورس از چه عواملی تأثیر می‌گیرند؟
دو عامل مهم در این میان تعیین‌کننده هستند. یکی، ارزش جاری سهام و دیگری ارزش پایه سهام است. از هر شاخصی در بورس استفاده شود، این دو عامل وجود داشته و اثرگذار و تعیین کننده هستند.
ارزش جاری سهام ، ارزش روز سهام است که رویکرد خالص ارزش دارایی‌های شرکت را نشان می‌دهد. ارزش روز سهام در صورت کسر و ارزش پایه سهام یا ارزش دارایی‌های شرکتهای پذیرفته شده در بورس یا شرکتهایی که نمادشان در بورس باز شده را در مخرج کسر قرار می‌دهیم. ارزش جاری سهام در حال حاضر بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است.
ارزش روز را برمبنای نرخ برابری بالای ۳۰ هزار ریال درنظر می‌گیریم. ارزش پایه را زمانی که نرخ دلار ۱۰۰۰ تومان بوده در نظر بگیریم، تفاوت یک سوم است در یکسال و نیم گذشته بورس ما، ارزش جاری سهامش هرعددی بوده ما آن را به دلار به۱۰۰۰ تومان تقسیم می‌کردیم. ارزش بورس بالای ۱۵۰ میلیارد دلار درمی‌آمد. این مربوط به قبل از کاهش ارزش پول ملی بود. وقتی ارزش پول ملی کاهش یافت، در نتیجه ارزش بازار سهام هم با توجه به افزایش نرخ دلار به بالای سه هزار تومان قطعا باید دچار افزایش می‌شد. ارزش جاری سهام ، ارزش بازار ما به دلار به ۵۰ میلیارد دلار نمی‌رسید. اختلاف یک سوم است. قبل از کاهش ارزش پول ملی، ارزش بورس ۱۵۰ میلیارد دلار بود. در سه یا چهار ماه گذشته ارزش بورس ۵۰ میلیارد دلار بوده است. با لحاظ افزایش نرخ دلار به بالای ۳ هزارتومان، همگام با افزایش قیمتها در بخشهای مختلف اقتصادی از مصالح ساختمانی، ماشین آلات تا حوزه‌های مسکن و ارز و…، ارزش بورس نیز باید دچار افزایش می‌شد. در حال حاضر این افزایش ارزش آن را به ۷۰ میلیارد دلار رسانده که هنوز  تا ۱۵۰ میلیارد دلار فاصله وجود دارد.
در حال حاضر برای ایجاد یک واحد صنعتی باید متناسب با قیمتهای امروز، هزینه پرداخت شود. این مسأله در مورد ارزش بورس و وضعیت شاخصها نیز صادق است. ارزش جایگزینی داراییها در بورس یک اصل است.

یعنی در حال حاضر حبابی در بازار سرمایه وجود ندارد؟
با این توضیحات، افزایش قیمت در بازار سرمایه نشان از این دارد که این افزایش حبابی نیست. مبتنی بر واقعیتهای اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی، خود را در شرکتهای پذیرفته شده در بورس که شاخص بورس باشد، تخلیه می‌کند. این افزایش صورت می‌گرفت، ولی در انتظار یک جرقه بود که به نوعی این جرقه ، نشانه‌هایی از بهبود فعالیت‌های اقتصادی در آتی داشت. این اتفاق، خود را در شاخص ارزش بورس تخلیه کرد.

یعنی شاخصهای بورس بازهم رشد خواهند کرد؟
انتظار افزایش بیش از این را می‌توان داشت، چراکه باید برابری مذکور ایجاد شود. در حال حاضر ارزش بورس ۷۰ میلیارد دلار است و تا ۱۵۰ میلیارد دلار قبل از کاهش ارزش پول ملی، هنوز جا برای رشد وجود دارد.

این رشد تا کجا ادامه می‌یابد؟ چه عواملی آن را تشدید کرده اند؟
تا ایجاد برابری مذکور این رشد ادامه دارد. البته به شرطی که خوش بینی اقتصادی فعلی ادامه داشته باشد. واقعیت این است که بحث سرمایه گذاری در سایر بخشها مهیا نیست. سیاستهای پولی غلط بوده و بانک مرکزی مدیریت صحیحی در این خصوص نداشته است. این سیاستها، سبب شده تا نرخ سود بانکی به درستی تعیین نشود و عملا از آنچه که از محل سپرده‌های مردم می‌توانست رخ دهد، اقتصاد کشور محروم شده یعنی باید این سپرده‌ها به بخشهای تولیدی تسهیلات داده می‌شد، این افزایش تولید ،افزایش اشتغال ، تأمین نیاز داخلی، افزایش صادرات، کاهش تورم و… را می‌توانست به دنبال داشته باشد که در عمل چنین نشد. این اتفاق غیرقابل بخشش بوده و نیازمند مجازات است. شرایط حاکم بر بازار پولی و بانکی و دیگر بازارها، فضایی را برای حضور در بازار سرمایه فراهم کرده است. شرایط روانی جامعه در نگاه بهتر به آینده اقتصاد، بورس را برای مردم جذاب کرده است.

آیا این جذابیت بورس می‌تواند برای تازه واردان این بازار آسیب زا باشد؟
به این بازار باید با اطلاع دقیق وارد شد. سهامداران جدید نباید به طور انفرادی عمل کرده یا روی یک سهم سرمایه گذاری کنند . بهتر است این افراد به سراغ صندوق‌ها و شرکتهای سرمایه گذاری بروند و پرتفویی از سهام مختلف خریداری کنند. ورود انفرادی به بازار سرمایه خطرناک است. توصیه اکید من به این افراد، استفاده از روشهای جایگزینی همچون خرید پرتفویی از سبدگردانی، شرکتهای سرمایه گذاری و شرکتهای کارگزاری و… است ، بدون لحاظ این ملاحظات قطعا دچار زیان خواهند شد.

چه عواملی ممکن است مانع از تخلیه و برابری مورد اشاره در بورس شود؟
این تخلیه به سایر سیاستها بستگی دارد. برنامه‌های اقتصادی دولت جدید، سیاستهای پولی و بانکی، سیاستهای بودجه ای و.. همگی می‌توانند بر این روند موثر باشند. اگر نرخ سود بانکی معقول شود و مردم ترجیح دهند که در بانک سپرده گذاری کنند در این صورت ، حضور در بازار سرمایه کمتر می‌شود. سیاستهای پولی عملا رها شده در این شرایط گاه اقبال به خرید ارز است، گاه به طلا، گاه به مسکن و…. اکنون نیز به بازار سرمایه است که با افزایش تقاضا و پایین بودن عرضه، با روند صعودی در شاخصها روبرو شده ایم.

رشد شاخصها در شرایطی که هنوز تحریمها به قوت خود باقی است و تحول اقتصادی خاصی نیز رخ نداده، این رشد می‌تواند نشانه خوبی باشد؟
در کل، هجوم سرمایه به یک بازار خاص علامت خوبی نیست. در یک اقتصاد سالم، باید همه حوزه‌ها فعال باشند و اقبال نسبت به آنها وجود داشته باشد. در حال حاضر عرضه در بازار سرمایه محدود است. از طرفی شرکتهای جدید نیز در بورس پذیرفته نشده اند. غیر از این، در اواخر سال گذشته، بخش خصوصی شرکتهای جدید را در سازمان بورس عرضه نکرده است.

 اتفاقی که در بورس در حال حاضر در حال رخ دادن است، یک روند عادی است؟
آنچه در حال حاضر رخ می‌دهد با توجه به اینکه ناشی از برنامه ریزی اقتصادی و… رخ نداده، عملا یک اتفاق نادر است که هر چند دهه یکبار به وقوع می‌پیوندد. این اتفاق ناشی از واقعیتهای اقتصادی است، نه افزایش تولید یا کیفیت محصولات ، نه صادرات و… .

 پس از تخلیه ای که شما تشریح کردید، وضعیت بازار سرمایه چه خواهد شد؟
پس از این تخلیه اگر تولید افزایش یابد ، شاخصها به تناسب آن افزایش خواهد یافت. اگرنه، شاخصها آرام آرام سیر نزولی خواهد داشت.

با توجه به تسلط شما به بازارهای سرمایه و پولی، به نظرتان اولویت دولت جدید در این بازارها چه باید باشد؟
در حوزه‌های بازارهای مالی، پولی و بازار سرمایه باید دولت جدید بتواند اتفاق میمونی را با انجام برنامه ریزی‌های لازم صورت دهد. آن هم این است که تأمین منابع بنگاههای اقتصادی و شرکتهای پذیرفته شده در بورس از طریق بازار سرمایه تأمین شود. آنچه باید رخ دهد این است که بازار سرمایه ، برای تأمین منابع خود به سراغ بازار پول نیاید. بازار پول که بانکها باشند باید بتوانند منابع کوتاه مدت جامعه و بنگاههای غیربورسی را فراهم کنند. در حال حاضر شرکتهای بزرگ بورسی، منابع سیستم بانکی را به خود اختصاص می‌دهند در حالی که باید منابع مورد نیازشان را از بورس تأمین کنند،  نه از سیستم بانکی. باید دیگر بنگاههای غیربورسی فرصت و امکان بهره گیری از منابع بانکی را بیابند.

دنیای اقتصاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*