اخبار تصادفی

پیش بینی بازار بورس با افت شدید هفته گذشته

بورس تهران طی دو روز گذشته با عقب‌نشینی کامل خریداران به خصوص حقیقی‌ها مواجه شده است تا فشار فروش و صف‌های فروش سنگین در بقیه نمادها باقی بماند.
در این میان یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام تحت تاثیر چهار عامل مهم قرار گرفته است، گفت: اخبار و گمانه‌زنی‌ها درباره حمله احتمالی آمریکا به سوریه یکی از عوامل ایجاد جو روانی در روند افت شاخص بورس است.حسین خزلی‌‌خرازی ادامه داد: همچنین تغییر همه مدیران میانی در کشور از جمله سازمان تامین اجتماعی، ایمیدرو، صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای مالی بزرگ از جمله عواملی است که بازار را در حالت ابهام نگه می‌دارد.
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: شرکت‌های زیرمجموعه وزارتخانه‌ها از جمله تامین اجتماعی و ایمیدرو بیش از ۷۰ درصد ارزش بازار را به خود اختصاص داده‌اند و تغییر و تحولات در این شرکت‌ها تاثیر بسیار زیادی بر بازار دارد.
وی دیگر عامل افت بازار را، حجم سنگین فروش حقیقی‌ها دانست و تاکید کرد: هم اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران حقیقی احساس خطر کرده‌اند و در این میان سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نیز با بازار همسو شده‌اند.
وی افزود: برخی سرمایه‌گذاران نیز با فروش سهام خود در این قیمت‌ها درصددند با کاهش قیمت اقدام به خرید کنند تا از این بابت منتفع شوند.
وی نبود ابزاری به عنوان معاملات استقراضی را یکی‌دیگر از عوامل اثرگذار بر بازار دانست و خاطر نشان کرد: زمانی که بازار منفی است افراد می‌توانند سهام را از سپرده‌گذاری مرکزی به طور استقراضی گرفته و در قیمت‌های پایین‌تر مجددا برگردانند؛ این امر موجب می‌شود تا بازار به سرعت اصلاح و به شرایط عادی برگردد.وی همچنین  نبود اطلاعات جدید را از جمله دیگر عوامل اثرگذار بر بازار دانست و گفت: سهامداران در اواخر مرداد و شهریور ماه به دلیل نبود اطلاعات جدید (صورت‌های مالی شش ماهه شرکت‌ها) در حالت برزخ به سر می‌برند چرا که تحلیلگران در انتظار این اطلاعات جدید هستند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره  واکنش‌های منفی بورس به احتمال حمله به سوریه گفت: من نسبت به این موضوع خوش‌بین هستم، چرا که در بحث حمله آمریکا به عراق هم چنین جوی به بازار وارد شد ولی در آینده، بازار به سرعت به حالت رشد بازگشت.
سهامداران نگران نباشند
یک فعال بازار سرمایه علت روند ریزشی بورس را مورد توجه قرار داد و از سهامداران خواست که نگران سهم‌های خود نباشند.
اسماعیل فرقی در گفت‌وگو با «ایسنا»، به علت روند ریزشی بورس تهران اشاره کرد و گفت: علاوه بر مسائل سیاسی به وجود آمده، برخی از سهامداران در هفته‌های گذشته سود مورد نظر خود را شناسایی کرده و ترجیح دادند که از بازار خارج شوند تا بازار اندکی استراحت کند.
وی ادامه داد: بنابراین وضعیت فعلی بورس ناشی از وضعیت اقتصادی و مسائل‌ داخلی شرکت‌ها نبوده و تنها به وضعیت پیش آمده در منطقه و سوریه مربوط است.
این فعال بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که روند نزولی بورس تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند،گفت: پیش‌بینی می‌شود که در صورت حمله آمریکا به سوریه، همانند حمله آمریکا به عراق، بورس تهران یک هفته روند ریزشی به خود گرفته اما پس از آن مجددا به روند صعودی ادامه خواهد داد.
فرقی با بیان اینکه روند کاهشی بورس چندان شدید نیست، اظهار کرد: در صورت روند کاهشی بورس، قیمت سهام شرکت‌ها کاهش یافته و سهام شرکت‌ها ارزنده و خریدنی می‌شوند.
این کارگزار بورس گفت: در شرایط فعلی سهامداران منتظرند تا شرکت‌های ارزنده را دوباره شناسایی کنند، بنابراین در حال حاضر نگرانی خاصی وجود ندارد و سهامداران نگران سهم‌های خود نباشند.
پول‌های جدید سفته‌بازان در بورس
از سوی دیگر یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است که در روزهای اخیر نقدینگی جدیدی وارد بازار شده که این نقدینگی بیشتر از ناحیه سرمایه‌گذاران سفته باز است که بدون توجه به ارزش ذاتی سهام و تنها براساس شایعات اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند.
همایون هیوند، مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه آرمان گوهر ایرانیان در گفت‌و‌گویی با خبرنگار «دنیای اقتصاد» درباره اینکه در این روزها بازار با صف‌های خرید و فروش قابل توجهی مواجه است، گفت: دلیل اصلی این موضوع ورود پول‌های جدید به بازار سرمایه است، این سرمایه‌گذاران که عمدتا افراد سفته باز هستند، بدون توجه به ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها و تنها براساس اخبار و شایعات اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند.
هیوند با اشاره به اینکه البته در بازار سرمایه همیشه فعالیت سوداگرانه وجود داشته است و افرادی اقدام به نوسان گیری در بازار سرمایه می‌کردند، افزود: به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر و با رکود بازارهای موازی با هجوم سرمایه‌ها از بازار طلا، ارز و مسکن به بازار سرمایه، وجود این نوع طرز فکر در بازار غالب و بورس دچار سردرگمی‌زیادی شده و نوسانات بازار نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است، این موضوع برای بازار سرمایه اتفاقی ناخوشایند است زیرا این افراد علاقه و تخصصی برای فعالیت مستمر در بازار سرمایه را ندارند و به محض اینکه شرایط بازار را از منظر خود نامطلوب ارزیابی کنند دست به فروش احساسی و بدون منطق در بازار می‌زنند و باعث خروج بازار از شرایط تعادل خواهند شد که جبران آن شاید ماه‌ها زمان ببرد.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اینکه تغییرات مثبت و منفی بازار را چگونه ارزیابی می‌کند؟ گفت: نوسان در ذات بازار سرمایه است ولی نکته منفی شرایط این روزهای بازار، وجود نوسانات غیر‌منطقی و شدید است که دلیل آن ورود پول‌های جدید با نگاه سوداگرانه به بازار سرمایه است که در هر مقطعی وارد یک صنعت شده و موجبات رشد حباب گونه برخی گروه‌ها را فراهم آورده است.
وی در ادامه تاکید کرد: البته این حباب عمدتا در گروه‌های کوچک که می‌توان با سرمایه اندک اقدام به نوسان گیری کرد به وجود آمده است و شرکت‌های بزرگ با شرایط بنیادی مناسب در شرایط طبیعی هستند و برخی از دید بازار مغفول نیز مانده است و «پی بر ای» کمتر از سنوات گذشته را دارند.
هیوند در خصوص فعالیت حقیقی و حقوقی‌ها در بازار سرمایه گفت: در سال‌های گذشته نگرش سهامداران حقوقی به بازار سرمایه بلند‌مدت و میان مدت بود که برخلاف سهامداران حقیقی و کوتاه‌مدت فعالیت می‌کردند ولی در ماه‌های اخیر به دلیل هیجان زیاد بازار، متاسفانه رفتار سهامداران حقوقی نیز بسیار شبیه سهامداران حقیقی و تنها با افق کوتاه‌مدت بوده است که امیدوارم در ماه‌های آینده با اصلاح رفتار خود به کارآیی بیشتر بازار سرمایه کمک کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*