اخبار تصادفی

چرا بورس سقوط کرد؟

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، بازار سرمایه چهاردهم فروردین ماه شاهد بالاترین میزان شاخص در سال جاری بود و از آن زمان تا کنون با نوسان دست و پنجه نرم می‌کند و در برخی مواقع شاهد ریزش بیش از ۱۰۰۰ واحدی شاخص نیز بوده و در نهایت روز گذشته وارد کانال ۷۳ هزار واحدی شد.
درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه، سیاوش وکیلی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین، اظهار کرد: ماهیت بازار سرمایه تاثیرپذیری از اخبار است و پس از برجام با توجه به اخبار مثبت منتشر شده تا مدتی بازار رشد کرد اما برای پایدار بودن این رشد نیاز به اقدامات عملی است.
وی به سفر رییس جمهور به ایتالیا و فرانسه و همچنین سفر هیات‌های اقتصادی به  ایران به عنوان دو خبر خوب در فروردین ماه اشاره و اظهار کرد: به دنبال این اخبار در اردیبشهت ماه سایه‌هایی از تردید  ایجادشد که به عنوان مثال می‌توان به ایرباس اشاره کرد که به رغم موافقتنامه منعقد شده ، مشکل بانکی را مطرح کرد و پس از آن تردید در موافقت نامه‌های خودروسازان و همچنین مشکل گشایش ال سی نیز ایجاد شد که در کنار تاثیر فضای سیاسی داخلی در زمینه انتخابات  ریاست جمهوری سال آینده که بسیار زود کلید خورد، سرمایه گذاران را نسبت به اینده مردد کرد و تا زمانی که دیدگاه بلند مدت  یا میان مدت به بازار تزریق نشود شاهد وضعیت نوسانی در بازار خواهیم بود.
وکیلی با بیان اینکه در این شرایط برخی از سرمایه گذاران بازار سرمایه به ویژه سرمایه گذاران حقیقی از بازار خارج می‌شوند، اضافه کرد: در زمینه کاهش نرخ سود بانکی نیز اخبار خوبی منتشر شد اما در عمل با وقفه روبه رو شد.
این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه برگزاری مجامع شرکت‌ها را در پیش داریم، ادامه داد: با توجه به بحث‌های قانونی مبنی بر اینکه شرکت‌ها هشت ماه فرصت دارند که سود را توزیع کنند، عمده شرکت‌ها نتوانستند سود را توزیع کنند و با توجه به اینکه افق میان مدت بازار سرمایه از میان رفته، برخی سرمایه گذاران از بازار خارج می‌شوند.
وکیلی با بیان اینکه این عوامل موجب شده که مجمع شرکت‌ها نیز برگزار نشود، اضافه کرد: همچنین تجربه سال‌های گذشته نشان داده که تعداد معاملات در ماه رمضان کمتر می‌شود.
 این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه تاکید کرد: به رغم همه این عوامل معتقدم این شرایط مقطعی است و دیر یا زود برطرف خواهد شد و از نیمه دوم تیرماه شاهد بازگشت نشاط به بازار سرمایه خواهیم بود که البته به خبرهای مثبت و یا اثار عملی خبرهای پیشین نیاز است.
وی به کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: در سازمان‌ها و شرکت‌ها اوراق بدهی در حال طراحی است تا سود سهام را به صورت اوراق بدهی ارائه کنند که اثر مثبتی بر بازار خواهد داشت.
وکیلی با با بیان اینکه با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و همچنین رکود بازار مسکن و طلا، مردم به سمت بازار سرمایه باز می‌گردند، اظهار کرد: البته باید فرهنگ سهام داری را نیز ترویج کنیم زیرا آنچه اکنون بیشتر مشاهده می‌کنیم نوسان گیری است.
این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: خودرو مدتی لیدر بازار بود اما با توجه به تردیدی که در زمینه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین عملی نشدن تفاهم نامه‌های منعقد شده مانعی به وجود آمد که بازار را تحت تاثیر قرار داد که از نظرم این مانع مقطعی خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه این وضعیت بازار مقطعی است اظهار کرد: سهام داران باید صبور باشند و سهام داری کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*