اخبار تصادفی

چرا شاخص بورس حبابی می‌شود؟

شاخص بورس پس از لغو تحریم‌ها ،روندی صعودی طی کرد اما از آغاز سال ۹۵ بر خلاف پیش بینی‌های روندی نزولی را دنبال کرده است. عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این باره گفت:« بخشی از بازار کشور را هیجان کنترل می‌کند. واکنش‌هایی که در بازار وجود دارد، چه در جنبه مثبت و چه در جنبه منفی زیاد است. یعنی بیشتر  اتفاق یا واقعه ای اتفاق رخ داده که فعالان بازار عکس العمل نشان می‌دهند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، وی افزود:« پیش از لغو تحریم‌ها به طور طبیعی بخش منفی بازار ریخته بود و با لغو تحریم‌ها این بخش  تاحدودی برگشت و شاخص مناسب و قابل پیش بینی شد. اما بعد از آن پیش بینی‌ها غیر منطقی است، چرا که اتفاق خاصی در بورس نیفتاده است. آیا مشکل سودهی بانک‌های ما حل شده ؟ آیا ما از رکود خارج شدیم که بخواهیم بازار تکانی بخورد؟ پاسخ اینها خیر است. »

آرگون خاطرنشان کرد:« قطعا باید بر مبنای بازدهی بازار را تحلیل و پیش بینی کرد. سود شرکت‌های ما در سال گذشته افزایش پیدا نکرده است. پس دلیلی ندارد که قیمت بالا رود. بخشی که افت شدید داشته دوباره توانسته به شرایط قبلی خود باز گردد.  ولی اگر بازار بیش از اندازه بالا برود، عملا توجیحی ندارد و حبابی است. »

وی عنوان کرد :«  شرکت‌های خودرویی و سیمانی  تا یک محدوده ای می‌توانند به سود دهی برسند،اما باید توجه داشت که در حال حاضر در صادرات و در مصرف داخلی سیمان کشور دچار مشکل هستیم و عملا پیش بینی‌های گذشته خوش بینی بیش از اندازه بوده است.بنابراین از آنجا که در این چندماه سود شرکت‌ها افزایش پیدا نکرده ، بر مبنای سود باید شاخص رشد را در نظر گرفت. »

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*