اخبار تصادفی

چرا مجمع پالایشگاه نفت تهران ناتمام ماند

شرکتهای پالایشگاهی بورس تهران در روزهای پایانی تیرماه شاهد برگزاری مجمع عادی سالیانه خود بودند. همانطور که سهامداران این شرکتها انتظار داشتند مجمع شرکتهای این گروه با تقسیم سود نقدی مناسب و اخبار مثبتی از ادامه فعالیت این گروه پرطرفدار در بورس تهران همراه بود. اما در میان این مجامع برگزار شده در روزهای اخیر، مجمع پالایشگاه نفت تهران با اعتراض گسترده سهامداران جزء مواجه شد و به تنفس خورد.

۱۰۵ سال پیش در روز ۵ خرداد سال ۱۲۸۷ هجری شمسی برای نخستین بار یک گروه اکتشاف نفت در شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان در پی ماه‌ها حفر چاه به نفت رسید و با اکتشاف نفت داستان سیاست در ایران زمین وارد عصر جدیدی شد. ویلیام ناکسی دارسی، انگلیسی استرالیایی تبار، نخستین فردی بود که در ایران به اکتشاف نفت و حفر چاه پرداخت و شاید خود او نمی‌دانست با کشف این طلای سیاه معادلات قدرت سیاسی در ایران چگونه رقم خواهد خورد.
در هر صورت با استخراج نفت تاسیس پالایشگاههای مناسب در اولویت صنعت ایران در عصر پهلوی قرار گرفت. پالایشگاه تهران در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد و در سال ۱۳۴۲ به بهره برداری رسید و به عنوان مهم ترین پالایشگاه پایتخت نقش مهمی‌در هندسه مدیریت انرژی ایفا می‌کند. این پالایشگاه یکی از مراکزی بود که طبق برنامه دولت احمدی نژاد در لیست واگذاری به مردم قرار گرفت و ۹۰ درصد آن نیز به سبد سهام عدالت اختصاص یافت. حضور این پالایشگاه در بورس تهران با اتفاقاتی همراه بود که سهامداران را تاحد زیادی شگفت زده کرد.
شرکتهای پالایشگاهی بورس تهران در روزهای پایانی تیرماه شاهد برگزاری مجمع عادی سالیانه خود بودند. همانطور که سهامداران این شرکتها انتظار داشتند مجمع شرکتهای این گروه با تقسیم سود نقدی مناسب و اخبار مثبتی از ادامه فعالیت این گروه پرطرفدار در بورس تهران همراه بود. افزایش قیمت سهام این گروه و همچنین افزایش سودآوری این پالایشگاه با توجه به سرمایه گذاری‌های صورت گرفته توسط دولت در سالهای اخیر در این شرکتها سبب شده تا این گروه طرفداران زیادی در بورس تهران داشته باشد.
البته چند ماه قبل و در زمان تصویب بودجه در صحن علنی مجلس مسائلی در ارتباط با این شرکتها پیش آمد که واکنش رسانه‌ها و برخی نمایندگان مجلس را به دنبال داشت. در این ماجرا برخی نمایندگان مجلس معتقد بودند قیمت سهام پالایشگاه‌ها رشد زیادی داشته و به هر دلیلی باید این افزایش قیمت از بین برود. در حالی که نتایج مجامع امسال و گزارشهای منتشر شده در ارتباط با عملکرد این شرکتها نشان داد که پیش بینی سهامداران و فعالان بورس درست بود و افزایش قیمت این گروه به دلیل پتانسیل سودآوری این شرکتها بوده است. اما در این مجامع برگزار شده در روزهای اخیر، مجمع پالایشگاه نفت تهران با اعتراض گسترده سهامداران جزء مواجه شد و به تنفس خورد.
** بدهی ۵۵ میلیون یورویی
اعتراض سهامداران به بدهی ۵۵ میلیون یورویی اعلام شده از طرف شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، یکی از دلایل اصلی ناتمام ماندن مجمع این شرکت بود. چرا که این بدهی مربوط به سالهای قبل (۸۷ تا ۹۰) است اما اکنون و پس از انتشار گزارشهای عملکردی این شرکت در سال ۹۱ به یکباره از صورتهای مالی این شرکت سر درآورده است. توضیحات مدیرعامل این شرکت، حسابرس و حتی نماینده سازمان بورس نیز نتوانست سهامداران این شرکت را قانع کند. چرا که آنها معتقدند در زمان عرضه اولیه سهم (۱۹ مهرماه سال ۹۱) از وجود چنین بدهی در حسابهای شرکت خبری نبوده است اما اکنون این بدهی بیش از ۶۰ درصد سود این شرکت را بلعیده است.
** عرضه سهام پالایشگاه نفت تهران
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، سهام پالایشگاه نفت تهران در ۱۹ مهرماه سال ۹۱ در فرابورس با قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر سهم کشف قیمت شد. عرضه اولیه این سهم به میزان بیش از ۳ میلیون سهم معادل ۵ درصد از کل سهام شرکت بود. بدین ترتیب و با احتساب ۵ درصد باقیمانده سهام برای کارکنان (سهام ترجیحی)، عرضه دیگری برای این سهم در کار نبود. تعداد پایین سهام و استقبال سهامداران از این عرضه سبب شد تا قیمت هر سهم این شرکت در پایاین مهرماه به بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر سهم برسد. در پایان مهرماه نماد معاملاتی این شرکت با هدف ارائه اطلاعات جدید متوقف شد و حتی تا پایان سال ۹۱ نیز بازگشایی نشد. شایعات و حرف و حدیث‌های فراوانی در ارتباط با سود سال ۹۱ این شرکت در بازار و در میان سهامداران شنیده می‌شد.
اعتراض سهامداران به توقف طولانی مدت هم نتیجه ای نداشت تا اینکه در ۱۱ اردیبهشت ۹۲ با انتشار اطلاعات شرکتهای پالایشگاهی متوقف، پالایشگاه نفت تهران نیز بازگشایی شد. این شرکت که در اطلاعیه اولیه خود برای هر سهم بیش از یک هزار تومان سود پیش بینی کرده بود با انتشار اطلاعیه ای پیش بینی سود (با توجه به عملکرد واقعی در ۹ ماهه) خود را بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان برای هر سهم اعلام کرد. بدین ترتیب قیمت سهام این شرکت در روز ۱۱ اردیبهشت تا مرز ۸۸ هزار تومان نیز پیش رفت و در نهایت در قیمتی نزدیک به ۸۰ هزار تومان تثبیت شد.
اما در تاریخ ۱۳ خرداد ۹۲ باز هم نماد این شرکت متوقف شد. با نزدیک شدن به تیرماه و اتمام زمان برگزاری مجمع شرکتها، سازمان بورس شاهد افزایش اعتراض سهامداران برای بازگشایی نماد این شرکت بود. البته نماد این شرکت همچنان متوقف ماند لکن در اطلاعیه منتشر شده از طرف این شرکت میزان سود محقق شده در پایان سال ۹۱ با ۶۰ درصد کاهش نسبت به رقم قبلی اعلام شده بیش از ۱۵ هزار ریال اعلام شد. انتشار این گزارش که با اعتراض سهامداران نیز همراه شد دلیل اصلی ناتمام ماندن مجمع عادی سالیانه پالایشگاه نفت تهران بوده است.
البته ماجرا به این جا ختم نمی‌شود. چرا که مسایل حاشیه ای بیشتری در مورد این شرکت وجود دارد که سهامداران این شرکت را نسبت به برخی اطلاعات ارائه شده بی اعتماد کرده است. بدهی ایرلاین‌ها به این شرکت و همچنین بحث وام ارزی اخیر برخی از سهامداران را به این نتیجه رسانده است که مسایل سیاسی عامل اصلی اتفاقات اخیر این شرکت بوده است. این روزها گمانه زنی‌ها در تالار بورس به دلیل حضور فردی به نام فاضل اردشیر لاریجانی در هیات مدیره پالایشگاه نفت تهران پرنگ تر شده و علامت سوالهایی را در ذهن سهامداران ایجاد کرده است.
سابقه ذهنی افکار عمومی‌از فاضل اردشیر لاریجانی به جلسه استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی‌وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر می‌گردد. روزی که رییس دولت با ارائه اطلاعاتی به برخی مسایل پشت پرده در ارتباط با فروش تعدادی از شرکتهای سازمان تامین اجتماعی و ورود فاضل لاریجانی (برارد روسای قوای مقننه و قضاییه) به این ماجرا خبر داد و اطلاعاتی را ارئه کرد. در قسمتی از متن خوانده شده توسط رییس جمهور (به نقل از خبرگزاری فارس) در آن جلسه آمده است :
. . . بعد آقا فاضل می‌گوید ابتدا صادقانه و پوست کنده می‌گویم: ما می‌خواهیم با گروه ز کار کنیم و یکی دو پروژه خوب به‌شان پیشنهاد کنید. مثل پالایشگاه یا پروژه‌های مشابه که تمایل داشته باشند با ما کار کنند . . .
. . . مرتضوی می‌گوید در مجلس و قوه قضاییه می‌توانید کاری کنید؟ می‌گوید بله آمادگی داریم بستگی به کیس اش دارد دیگر. مشکلاتی که آقای ع. ب که فرد مشهوری است و شما می‌شناسید و آدم متدین و زحمتکشی است و ده پانزده پروژه پتروشیمی‌دارد و احتیاج به کمک دارد. مرتضوی می‌گوید شما برایش چکار کردید. لاریجانی می‌گوید این فرد چندین مشکل دارد. یک سری مشکل بانکی دارد که همین فردا ساعت ۹ من با این فرد قرار دارم تا مشکلاتش را پیگیری کنم و مشکلات واحدهای پتروشیمی‌اش را می‌خواهم حل کنم. . .
. . . من کار دانشگاهی کرده‌ام و الان نوه دارم و اموراتم با ماهی ۲ میلیون تومان نمی‌چرخد تازه دوزاری من افتاده است و الان یک فرصت ویژه پیدا شده است و در این چند سال که ورود به کار اقتصادی پیدا کرده‌ایم . . .
امروز سوال سهامداران این شرکت این است که مباحث منتسب به فاضل لاریجانی در ارتباط با پروژه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی‌و اینکه چند سالی است به این کارها ورود پیدا کرده بی ارتباط با حضور وی در هیات مدیره پالایشگاه تهران است؟ آیا تغییرات در سود و زیان پالایشگاه نفت تهران با مسایل و افراد سیاسی گره خورده است؟
** عضویت در هیات مدیره پالایشگاه نفت تهران با دکترای فلسفه کلام !
صورتهای مالی پالایشگاه نفت تهران که در سایت کدال منتشر شده نشان می‌دهد که فاضل لاریجانی به عنوان نماینده سهام عدالت در سال ۸۸ به عنوان عضو هیات مدیره در این شرکت حضور داشته و در سال ۹۱ به عنوان نایب رییسی هیات مدیره رسیده و نماینده سهام عدالت استان قم بوده است. البته شرکت سرمایه گذاری استان قم در ترکیب سهامداران این شرکت از میان ۲۹ شرکت استانی سهام عدالت کمترین تعداد سهام را دارد اما نماینده اش به عنوان رییس هیات مدیره در این شرکت حضور دارد.
این در حالی است که در جلسه استیضاح وزیر سابق کار از طرف ریاست مجلس اعلام شد که فاضل لاریجانی (برادر ایشان) فقط در دانشگاه آزاد مسئولیت دارد و در جای دیگری حضور ندارد. حال آنکه ایشان از سال ۸۸ عضو هیات مدیره پالایشگاه نفت تهران بوده است. و اکنون نیز به عنوان نماینده سهام عدالت استان قم در هیات مدیره حضور دارد. لازم به ذکر است علی لاریجانی ریاست قوه مقننه نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی‌است و البته ایشان در آن جلسه در پاسخ به رییس جمهور گفتند بنده با برادرم ارتباطی ندارم.
نکته دیگر آنکه فاضل لاریجانی در صحبتهای رد و بدل شده بین وی و مرتضوی به حقوق ۲ میلیون تومانی اش از دانشگاه اشاره می‌کند، این در حالی است که وی بعنوان عضو هیات مدیره در این شرکت از سال ۸۸ علاوه بر دریافت حق حضور در جلسات هیات مدیره از پاداش تعیین شده برای هیات مدیره نیز بی بهره نبوده است که البته سهامداران بورس تهران به میزان حق حضور در جلسات و پاداش هیات مدیره شرکتها واقفند و در تصمیمات مجمع هر سال نیز ذکر شده است.
عضویت فردی منتسب به افراد و گروههای سیاسی آنهم با مدرک غیر مرتبط دکترا در فلسفه کلام در هیات مدیره یک شرکت پالایشگاهی که از صنایع راهبردی کشور محسوب می‌شود در کنار تغییراتی که اخیرا در صورتهای مالی این شرکت بروز کرده سهامداران این شرکت را با سوالات مختلف و متعدد مواجه کرده است، سوالاتی که هیچ مرجعی به آن پاسخگو نیست. مردم هنوز فریادها و هیاهوی سیاسی برخی نمایندگان در طول صحبتهای رییس جمهور را در جلسه استیضاح شیخ الاسلامی‌به یاد دارند، ای کاش امروز هم کسی پیدا می‌شد تا برای احقاق حقوق سهامداران پالایشگاه نفت تهران و مردم فریادی بزند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*