اخبار تصادفی

چشم انداز روشن بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین ریزش بیش از دو هزار واحدی شاخص که طی دو هفته گذشته رخ داد نگرانی بسیاری از فعالان بازار را در پی داشت و موجب شد تا شاهد شکل گیری صف فروش در بسیاری از نمادها باشیم و حتی تعدادی از کارشناسان بازار اعلام کردند که نماد خودرویی که تا کنون لیدر بازار بوده جای خود را به گروه دیگری خواهد داد.

اگرچه در پایان فروردین ماه این روند متوقف شد و شاخص باز هم به روند صعودی بازگشت اما به هر حال فعالان بازار سرمایه و به ویژه افرادی که شناخت کافی نسبت به وضعیت بازار ندارند همچنان درباره آینده بازار و سقوط احتمالی بورس نگرانند.

آیا چشم انداز بازار سرمایه روشن است یا همچنان شاهد نوسان و سقوط شاخص خواهیم بود؟ آیا اکنون زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است؟

در این راستا حسن قاسمی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد:در شرایط فعلی با توجه به اینکه در مورد نماد گروه خودرو شاهد جریان مثبت جدید نبودیم، پولی که وارد گروه خودرو شده یا باید در همین بخش باقی بماند و یا وارد گروه‌های دیگر شود که در نتیجه منفی شدن نماد گروه خودرو را در پی دارد مانند اتفاقی که طی روزهای اخیر افتاد.

وی در ادامه افزود: اینکه این منابع وارد کدام گروه شود واقعا مشخص نیست زیرا از نظر من فعلا هیچ گروهی ظرفیت لیدر شدن را در بازار ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه آثار قراردادهایی که در بخش خودرو منعقد شده از سال ۹۶ به بعد قابل مشاهده است، تصریح کرد:این در حالی است که قیمت سهام گروه‌های خودرویی آثار این قراردادها را پیش خور کرده است.

قاسمی‌با بیان اینکه چشم انداز بازار در سال جاری مثبت است و به تدریج آثار رفع تحریم‌ها در صورت‌های مالی شرکت‌های خودرویی قابل مشاهده خواهد بود، اظهار کرد: هزینه‌های مالی شرکت‌ها با روند کاهشی نرخ سود و همچنین کاهش هزینه‌های معاملاتی با خارج از کشور، کمتر خواهد شد  که این امر بر عملکرد و سود سهام شرکت‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد بازار سرمایه در سال جاری به طور متوسط بازدهی ۲۵ درصدی داشته باشد، تاکید کرد:در شرایط فعلی افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند بهتر است به طور مستقیم وارد سهام نشوند و از طریق صندوق‌ها اقدام کنند تا شاهد اتفاقی که در مورد گروه خودرویی افتاد نباشیم.

این تحلیلگر بازار سرمایه در پاسخ به اینکه آیا در شرایط فعلی بانکی‌ها می‌توانند جای گروه خودرویی را گرفته و لیدر بازار شوند؟ گفت:لازم نیست که حتما بازار لیدر داشته باشد اما با توجه به اینکه مبادلات ارزی تسهیل می‌شود بانک‌ها و بویژه آنهایی که دارای شعب خارجی هستند ممکن است که درآمد قابل توجهی شناسایی کنند اما با توجه به انجماد مالی در کشور وجود دارد و با در نظر گرفتن تنگنای مالی که بانک‌ها با آن مواجه هستند به نظر نمی‌رسد که بانک‌ها شاهد جهش قابل توجه باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*