اخبار تصادفی

چه عواملی بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

هاشم باروتی اظهار کرد: اکنون وضعیت بازار بیشتر به مسائل سیاسی و داخلی مرتبط است. همچنین مطرح بودن قراردادهای خارجی و بحث‌هایی که به لحاظ سیاسی در رقابت‌های جناحی مطرح می‌شود از مواردی هستند که بر بازار اثر گذار بوده‌اند.

این کارشناس بازار سهام گفت: آن طور که مشخص است هدف مشخصی درباره مسائل داخلی وجود ندارد و افزایش فشارها بر دولت، ریسک‌های سرمایه‌گذاری را بالا برده است.

او افزود: در این شرایط، در صورتی می‌توانیم شاهد روند مطلوب و رو به رشد شاخص بورس باشیم که ریسک‌های داخلی و‌ خارجی یا بین‌المللی کاهش داده شود. از آنجا که دولت تلاش خود را در این زمینه انجام داده تا سرمایه‌گذار خارجی مجاب به سرمایه‌گذاری در بازار کشورمان شود، شاهدیم که‌ از سمت گروه‌های رقیب حرکتی دیده می‌شود که سرمایه‌گذار خارجی را با شک مواجه می‌کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد تا زمانی‌که این مسائل حل نشوند، امیدی به بهبود جو سرمایه‌گذاری خارجی و بالطبع رشد اقتصادی و توسعه کشور وجود ندارد.

باروتی معتقد است: به نظر می‌رسد تیرماه بازار روند مطلوب‌تری تجربه کند، به هرحال باید فصل مجامع تمام شود و بعد از آن به سمت بهبود شاخص حرکت کنیم. در حال حاضر بازار وضعیت نرمال‌تری نسبت به گذشته در پیش گرفته است. با توجه به اینکه بخشی از شرکت‌ها از جمله سایپا و ایران‌خودرو تاحدودی مذاکرات تولید خودرو را جلو برده‌اند و مشکل چندانی در رابطه با اجرای توافقاتی که با طرف خارجی دارند، ندارند، به نظر می‌رسد که مجددا خودرویی‌ها لیدر بازار شوند. در حال حاضر قرارداد سایپا با شرکت رنو نهایی شده و قرار است که شرکت رنو به تعهدات خود عمل کند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این کارشناس بازار سهام افزود: در بخش پتروشیمی‌و صنایعی از این دست نیز، دولت باید شفافیت بیشتری در رابطه با نرخ خوراک داشته باشد. اگر موانع از سر راه این گروه‌ها برداشته شود مطمئنا در جذب سرمایه و بهبود وضعیت شرکت‌های کشور موثر است.

باروتی معتقد است: بازار تا مهرماه روند مثبتی در پیش می‌گیرد. اگرچه عوامل پیش‌بینی نشده در اقتصاد کشور ما بسیار هستند اما با توجه موفقیت خوب دولت در زمینه کنترل نرخ تورم، انتظار می‌رود در انجام مرحله بعدی که بحث خروج از رکود است نیز، اجرا و موفق باشد. یعنی چنانچه بتوانیم از رکود فعلی که بخش عمده آن،‌ بحث‌های تورمی‌است عبور کنیم، زمانی‌که ثبات قیمتی داشته باشیم خود به خود بخشی از سرمایه‌گذاران چه داخلی و چه خارجی با اطمینان بیشتری به بازار ورود پیدا می‌کنند.

او گفت: در این زمینه بلومبرگ نیز، پیش‌بینی کرده بود که بعد از تک‌رقمی‌کردن نرخ تورم این امکان وجود دارد که اقتصاد ایران بتواند به سمت خروج از رکود برود اما این مساله می‌طلبد به اینکه دولت دستش در این زمینه باز باشد و بحث‌های سیاسی و انتخاباتی در آن خیلی دخیل نباشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*