اخبار تصادفی

چین، تنها نقطه سیاه صنایع بورسی

 این کاهش مقدار شاخص منجر به کاهش ٢١٣ واحدی آن و رسیدن به عدد ٨٠ هزارو ٧۵٢ واحدی شد. بیشترین تأثیر منفی بر شاخص را نمادهای فارس، همراه و فملی داشتند و از سوی دیگر نماد خساپا بیشترین اثر مثبت بر شاخص را گذاشت. ارزش معاملاتی دیروز همچون روزهای گذشته قابل‌توجه بود و مقدار ۴٧٠,٧ میلیارد تومان را تجربه کرد. همچنان نقدینگی موجود در بازار، خبری خوب برای بازار سرمایه محسوب می‌شود. با بررسی در صنایع موجود در بورس شاهد این امر هستیم که عرضه و تقاضای صنعت فولاد، کانه‌های فلزی و فلزات اساسی در وضعیت معقول‌تر و متعادلی قرار گرفته‌‌اند و از سوی دیگر قیمت محصولات آنها رشد قابل‌قبولی داشته است. در صورت ادامه این روند می‌توان گذر این صنایع از رکود و رشد آنها را شاهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شرق ، تنها نقطه سیاه در این صنایع، وجود تهدید فعالیت مجدد کوره‌های چین و به‌جریان‌افتادن عرضه محصولات آنهاست. این امر منجر به کاهش قیمت محصولات و کم‌شدن قدرت برای صادرات از سوی شرکت‌های ایرانی می‌شود. صنعت خودرو همچنان رهبری بازار را برعهده دارد. خبرهای مثبتی که درخصوص قرارداد شرکت‌های خودرویی ایران با غول‌های خارجی منتشر می‌شود منجر به جذب سرمایه‌گذاران شده است. اصلی‌ترین خبر در صنعت بانکی نیز درحال‌حاضر برقراری شبکه سوییفت و اتصال به شبکه بانکی برای بانک‌های داخلی پس از رفع تحریم‌هاست.

با توجه به اخبار مثبت و منفی پیرامون این امر، واکنش مثبت، منفی و تغییرات قیمتی معکوس را در این گروه بورسی شاهد هستیم. نرخ سود موجود در بازار پول که بازار موازی با بازار سرمایه محسوب می‌شود نکته نگران‌کننده‌ای است که باید به آن و نقدینگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابتی که تحت مدیریت بانک‌هاست، توجه ویژه‌ای داشت. با توجه به شرایط اقتصادی کشور در سال جدید، افزایش تعرفه‌های واردات از یک‌سو و کاهش بهره‌های مالکانه از دیگرسو، بیشترین دغدغه تولید‌کنندگان است که درصدی تغییر در نرخ‌های اعلامی، تغییرات سیستماتیک قابل‌توجهی بر بازار صنایع و شرکت‌ها خواهد گذاشت. خط‌مشی‌های انتخابی از سوی دولت می‌تواند اوضاع را برای بازار سرمایه و رشد آن مناسب کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*