اخبار تصادفی

کاهش ۱۴میلیارد تومانی سود وپترو با تسعیر بدهی‌ها به نرخ ارز مبادله

تسعیر بدهی ارزی شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌با نظر حسابرس و سازمان بورس به نرخ مبادله‌ای باعث کاهش ۱۴ میلیاردتومانی سود قابل تقسیم شد.

خبرگزاری فارس: کاهش ۱۴میلیارد تومانی سود وپترو با تسعیر بدهی‌ها به نرخ ارز مبادله

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجمع عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌مربوط به سال مالی منتهی به سی‌وسکم‌اردیبهشت‌ماه ۹۲، در محل تالار رازی دانشکده علوم پزشکی ایران با حضور ۷۱درصد سهامداران برگزار شد.

بنابراین گزارش، جلال امانی از سوی سهامدار عمده تاپیکو، ریاست مجمع را بر عهده داشت.

براساس گزارش، عملکرد هیات مدیره، چند شرکت زیر مجموعه از جمله کربن ایران و دوده صنعتی از سال ۱۳۹۱ پس از سال‌های زیاندهی، سودده شدند.

شرکت لاستیکی سهند نیز با فروش زمین کارخانه خود در سال ۱۳۹۱ ، در حال انتقال به اشتهارد است. سود فروش زمین در صورت مالی سال ۱۳۹۱ لاستیکی سهند آماده است و تاثیری بر عملکرد سال ۱۳۹۲ نخواهد داشت.

علاوه بر این، از آنجایی که فروش زمین به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه دیگر سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌صورت گرفته است، سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌از این بابت سود شناسایی نخواهد نکرد.

سود خالص شرکت نسبت به سال مالی ۹۱ با کاهش روبه‌رو بوده است و سود قابل توجه سال مالی ۹۱ به دلیل فروش شرکت‌های پتروشیمی‌مروارید و مرجان بوده است، اما در بخش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری، شرکت با رشد ۹۲درصد سودآوری مواجه بوده است.

* شرکت برای اولین بار پس از ۵ سال سود نقدی تقسیم می‌کند

همچنین برخی از شرکت‌های زیان ده از جمله شرکت‌های گاز لوله و کیمیای غرب گستر اعلام ورشکستگی کرده‌اند و این پرونده نیز در دادگاه در حال رسیدگی است.

در خصوص بدهی‌های ارزی، شرکت بدهی‌ها را با نرخ مرجع تسعیر کرده است که نظر حسابرس و سازمان بورس مبنی بر تسعیر به نرخ مبادله ای بوده است که این امر منجر به کاهش ۱۴ میلیارد تومانی سود قابل تقسیم شد.

همچنین تعدادی از سهامداران شرکت، در خصوص عملکرد سال‌های دور شرکت، اوایل دهه ۸۰ و رشد حباب گونه قیمت سهام سوالاتی پرسیدند و به ضرر و زیان خود اعتراض کردند که ریاست مجمع در این خصوص و عملکرد مدیران سابق و اقداماتی که منجر به تشکیل حباب در سال ۸۲ شد، توضیحاتی بیان کرد.

معاملات کاغذی شرکت‌ها با شرکت‌های زیر مجموعه و تخلفات دیگر مدیران وقت از دلایل شکل‌گیری حباب بوده است؛ همچنین ریاست مجمع و نماینده سهامدار عمده از تلاش برای جلوگیری از رشد غیر منطقی سهام شرکت‌های زیرمجموعه بوده و عرضه‌های صورت گرفته نیز در این راستا بوده است.

یکی از سوالات سهامداران در خصوص عدم حمایت سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌از سهام شرکت لاستیکی سهند در قیمت ۱۳۰۰ تومان بود که اکنون به حدود ۸۵۰ تومان کاهش یافته است که امانی، رئیس مجمع بیان داشت که شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌نقشی در تغییرات قیمت ندارد و قیمت در بازار بورس تعیین می‌شود و اگر سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌در قیمت فوق خرید می‌کرد، به معنی علامت ارزندگی بود و این موضوع منجر به همان حبابی می‌شد که در سال ۱۳۸۲ ایجاد و عده زیادی از این بابت زیان دیدند.

شرکت در سال مالی منتهی به سی‌ویکم‌اردیبهشت‌ماه امسال مبلغ ۸۲ ریال سود شرکت اصلی و ۳۲۰ ریال سود تلفیقی محقق کرد که نظر سازمان بورس بر تقسیم ۱۰ درصد سود و نظر سهامدار عمده در نظر گرفتن اثر بندهای حسابرسی و تقسیم حداکثر سود ممکن، رقم ۲۵ ریال به ازای هر سهم بود که رقم ۲۵ ریال مورد تصویب سهامداران قرار گرفت.

پاداش هیات مدیره نیز رقم ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*