اخبار تصادفی

کدام بانک‌ها سهامداران را به اشتباه انداختند؟

این در حالیست که از مجموع ۳۰ بانک حاضر در تالارهای بورسی و فرابورسی بدهی این بانک‌ها و موسسات به ۶۲۹ هزارو ۵۹۳ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از راز پول، تحلیلگران بازار سرمایه برآین باورند که درآمد پیش بینی شده این بانک‌ها تا پایان فصل مالی آینده به ۳۲ هزار و ۸۳۹ میلیارد تومان و سود عملیاتی آنان به ۱۱ هزارو ۶۹۰ میلیارد تومان خواهد رسید
این در حالیست که کارشناسان بازار سهام نیز در تحلیل‌های تکنیکال خود سود خالص پیش بینی شده صنعت بانک را در حوزه سهام ۷ هزارو ۳۹۱ میلیارد تومان پیش بینی می‌کنند که به نظر می‌رسد بر این اساس ارزش بازار این صنعت در بورس به ۴۴ هزارو ۶۱۵ میلیارد تومان می‌رسد .

با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع بانکی و بنابر آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی بانک‌ها برخی کارشناسان معتقدند که توانایی بانک‌ها را با دو شاخص قابل اطمینان بازده دارایی یا حقوق صاحبان سهم (ROE) و بازده کل دارایی‌ها (ROA) می‌توان مورد سنجش قرارداد.
هرچند که این دو شاخص توانایی شرکت در ایجاد سود و بازده از سرمایه گذاری‌هایش را نشان می‌دهند، اما این دو دقیقا بر یک نتیجه تمرکز ندارند و تفاوت ظریفی بین شان مشهود است.
شاخص بازده دارایی و به عبارتی ارزش سهام در اختیار سهام دارها (ROE) نشان می‌دهد که مدیریت شرکت با چه میزان کارآیی از پولی که سرمایه گذارها برای خرید سهام شرکت پرداخت کرده اند در جهت ایجاد سود استفاده می‌کند از سوی دیگر این شاخص مبین این واقعیت است که آیا مدیریت با نرخ و سرعتی مناسب در حال افزایش ارزش شرکت است یا خیر.
البته حرفه ای‌های بازار سهام شاخص مطلوب ارزش سهام در اختیار سهام داران را ۱۵ درصد می‌دانند.

در کنار این شاخص بازده کل دارایی‌ها (ROA) نشان دهنده میزان سودی است که شرکت از هر ریال از دارایی‌هایش می‌سازد که حرفه ای‌های بازار سهام شاخص مطلوب برای این مولفه را ۵ درصد می‌دانند.
ذکر این نکته ضروری است عامل مهمی‌که ROE و ROA را از هم مجزا می‌کند، تعهدات مالی یا بدهی بنگاه است.

این شاخص‌ها در کنار هم، تصویری روشن از کارآیی سیاست‌های ایجاد سود مدیریت شرکت در اختیار تحلیل گران قرار می‌دهد به شکلی که اگر ROA یک بنگاه، قابل قبول و سطح بدهی‌ها معقول باشد، چشم گیر بودن میزان ارزش سهام در اختیار سهام دار نشانه ای خوب از یک واقعیت است که مغز متفکر بنگاه از محل پولی که سهام داران برای خرید سهام پرداخته اند، سود مناسبی خلق می‌کند. از سوی دیگر اگر شاخص بازده کل دارایی‌ها اندک و بنگاه با یک بدهی بالا مواجه باشد ، بالا بودن ارزش سهام در اختیار سهام دار ، ممکن است سرمایه گذاران را در مورد سوددهی شرکت، دچار اشتباه کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*