اخبار تصادفی

کشورهای برنده و بازنده بورس در سال ۹۴

در سال گذشته شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با ۲۸ درصد افزایش، تنها بورس مثبت در میان ۱۸ بورس معتبر خارجی است. بر این اساس و در میان این بورس‌ها، شاخص بورس استانبول با ۴ درصد کاهش، کمترین و شاخص بورس عربستان با ۳۱ درصد افت، بیشترین کاهش را تجربه کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی‌های مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تشان می‌دهد در سال ۹۴ شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) تعدیل شده بر حسب دلار مبادله ای ۱۹ درصد و بر حسب یورو مبادله‌ای ۱۳ درصد رشد داشته است.

در این مدت شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۱۳ درصد، شاخص کل (هم‌وزن) ۳۵ درصد و شاخص قیمت (هم‌وزن) ۲۴ درصد افزایش پیدا کرده است. در مدت مشابه شاخص فرابورس ۲۱ درصد و قیمت سکه بهار آزادی ۸ درصد رشد داشته است.

بر این اساس، در هفته منتهی به بیست و ششم اسفند ماه سال جاری، حجم معاملات با در نظر گرفتن یک روز کاری کمتر (تعطیلی یکشنبه) نسبت به هفته گذشته ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد و ۳ صنعت «خودرو و ساخت قطعات»، «بانک‌ها و موسسات اعتباری» و «فلزات اساسی» به ترتیب ۳۳، ۲۵ و ۱۱ درصد و در مجموع ۶۹ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داده‌اند.

البته کاهش ۲۰ درصدی حجم معاملات در هفته پایانی سال ۹۴، بدون در نظر گرفتن رکورد تاریخی عرضه موفقیت آمیز ۵۰ هزار میلیارد ریالی اوراق مشارکت پروژه‌های نفتی است. این حجم از عرضه اوراق مشارکت در روزهای پایانی سال ۹۴، بیانگر ظرفیت بالای بورس تهران برای تامین مالی پروژه‌های بزرگ اقتصادی است.

صنعت و شرکت‌های پیشرو

مطابق این گزارش در سال ۹۴ قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله‌ در بورس تهران همگی افزایش یافته و در این میان صندوق سپهر اندیشه نوین با ۲۹٫۴ درصد بیشترین رشد را از آن خود کرده است. در میان این نهادهای مالی از نظر تغییرات ارزش خالص دارایی (NAV) صندوق پاداش سهامداری توسعه با رشد ۲۹٫۷ درصدی در مدت زمان یادشده، بیشترین افزایش ارزش خالص دارایی (NAV) را داشته است.

در بازارهای جهانی و در سال گذشته، طلا با ۷ درصد افزایش بیشترین بازدهی و فولاد با ۶۷ درصد کاهش کمترین بازدهی را تجربه کرده است. در ۳۰ روز منتهی به بیست و ششم اسفند ماه سال جاری قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب با ۲۶، ۲۱ و ۲۱ درصد افزایش همراه بوده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*