اخبار تصادفی

گریز محافظه‌کاران بورسی از معرکه

 اغلب فعالان نگران آن هستند که با ادامه‌دار شدن این روند، پول‌های نقدی که در هفته‌های اخیر به بازار تزریق شده، از بورس خارج شود و این تفکر، خود عاملی شده برای عرضه‌های سنگین روی نمادهایی که در این مدت پول زیادی را جذب کردند. این نگرانی از آنجایی پیش آمده است که ارزش معاملات بازار که روزانه حدود ۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰ میلیارد ریال در هفته‌های اخیر بود، روز گذشته به رقم ۲هزار و ۸۰۰میلیارد ریال تنزل یافت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، در خصوص تشدید روند فرسایشی بازار سرمایه، مدیر آمار و اطلاعات بورس تهران در گفت‌وگویی  اظهار کرد: طی روزهای گذشته، به دلیل انتشار اخبار کذب اتفاقات عجیب و غریبی در بورس افتاده است. در حالی که اخبار امیدوار‌کننده زیادی در رسانه‌ها منتشر شده اما گروه‌های بورسی روند معکوس داشتند؛ مثلا تایید خبر خوراک ۸٫۲ سنتی یا قرارداد شرکت‌ها با سرمایه‌گذاران خارجی تاثیری بر شرکت‌ها نگذاشته است. این در حالی است که این اخبار نشان از آن دارد که چشم‌انداز سیاسی و اقتصادی ایران در سال ۹۵ بسیار مثبت است.

کیوان شیخی در ادامه افزود: اما مسائلی که حول بازار سرمایه در جریان است این فضا را به نحوی رقم زده که شاخص‌های بازار در روزهای اخیر قرمزپوش شده و ارزش معاملات را کاهش داده است. یکی از دلایل اصلی این رویه در بازار این است که سهامداران محافظه‌کار به دلیل بررسی بودجه و نگرانی از تصمیمات نمایندگان، ترجیح می‌دهند که سهامداری خود را به گونه‌یی رقم بزنند که ریسک خود را کاهش دهند، در حالی که باید سهام خود را حفظ کنند.

این مسوول اطلاع‌رسانی بورس تهران در ادامه عنوان کرد: به دلیل روند فرسایشی دو سال گذشته نگاه سهامداران کوتاه‌مدت شده است و فعالان بازار به این نتیجه رسیدند که سهام را برای چند روز تهیه و واگذار کنند و با کوچک‌ترین اتفاقی اقدام به شناسایی سود می‌کنند و این خود عاملی برای روند کاهشی بازار سرمایه شده و نشر اخبار کذب نیز این فضا را تشدید کرده است.

وی در خصوص فروش سهام عمده در بازار اظهار کرد: در سال ۹۵ تاکنون سهامداران عمده اقدام به خروج از سهام خاصی نکردند ولی اقدام به جابه‌جایی سهام کردند و از سهامداری شرکتی خارج و سهم شرکت دیگری را خریداری کردند، اگر سهامدار حقوقی اقدام به خروج از سهمی‌بیش از ۲ یا ۳ درصد کند قطعا بورس آنها را مجاب می‌کند تا از طریق بلوک‌بندی معامله کنند تا روند منفی بازار را تشدید نکنند. در روز گذشته ارزش خرید حقوقی ۱۲۰۰۵۲۶ میلیون ریال در برابر فروش حقوقی ۹۸۳۱۹۷ میلیون ریالی بود که نشان از حمایت حقوقی‌ها از بازار دارد.

شیخی در خصوص خروج نقدینگی از بازار گفت: در حال حاضر شاهد خروج نقدینگی از بازار نیستیم زیرا اتفاق خاصی نیفتاده تا سهامداران از بازار سرمایه خارج شوند.

 دادوستد دیروز تالار شیشه‌ای
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵، با کاهش ۱۵۳واحدی به رقم ۸۰ هزار و ۱۰۹ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با افت ۳۰ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۸۱۹ واحد را تجربه کرد. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با ۵۰۸ واحد افت به عدد ۹۲ هزار و ۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۱۷۸ واحدی به رقم ۵۶ هزار و ۳۷۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۸۸ واحد افزایش، روی رقم ۱۷۳ هزار و ۳۳۶ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۶۰ واحد، گروه سایپا با ۵۴ واحد و بانک ملت با ۴۹ واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مپنا با ۷۴ واحد، صنایع پتروشیمی‌خلیج فارس با ۵۶ واحد و همراه اول با ۴۸ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد این نماگر به نام خود ثبت کردند. ارزش معاملات روز گذشته بورس تهران به بیش از ۲۸۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۱۲۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۴ هزار و ۲۸۲ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های نساجی بروجرد، کارتن ایران، سیمان شرق، صنعتی پارس مینو، اوراق گواهی سپرده عام بانک گردشگری، اوراق مشارکت نفت و گاز پرشیا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان دورود، کارت اعتباری ایران کیش، گسترش صنایع انرژی آذراب، ایران گچ، سپرده‌گذاری مرکزی، سرمایه‌گذاری ارس صبا، عمران و سازندگی استان قزوین و حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری ارس صبا متوقف شدند.

طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) با معامله انتقالی ۱۲ میلیون سهمی‌به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان از کد فروشنده حقیقی به کد خریدار حقوقی بود. در نماد معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان نیز، از سوی سهامدار این شرکت روی صفر تابلو بیش از ۵۰ میلیون سهم به صورت عمده میان کدهای تابعه شرکت جابه‌جا شد.

بر اساس این گزارش، دیروز بازار سهام در آستانه نزدیک شدن به آخرین فرصت تسویه معاملات اعتباری در روز آینده و همزمان با تلاش برخی حقوقی‌های بزرگ برای تامین نقدینگی شاهد افزایش غلبه فروشندگان سهام بر خریداران در میانه ساعت معاملات بود. این در حالی است که دغدغه فرو ریختن شاخص ۸۸ هزار واحدی باعث شد تا به مدد بازارگردانی و حمایت برخی حقوقی‌ها در سهم‌های شاخص‌ساز بزرگ بازار با وجود درجا زدن نماگرهای منتخب بازار همچنان مرز ۸۰ هزار واحدی برای شاخص کل حمایت شود.

دیروز بازار در گروه معدنی‌ها همسو با انتشار گزارش‌های امیدوارکننده از بازار جهانی نفت و به تبع آن بازار فلزات اساسی شاهد حضور خریداران سهام با وجود عرضه‌های تدریجی این گروه بود. در گروه خودرویی‌ها اما با وجود فرو رفتن اغلب صاحبان نقدینگی در سهام شرکت‌های این گروه تداوم برخی ابهام‌ها و عدم تحقق برخی وعده‌ها و خبرهای تاثیرگذار در این گروه همزمان با تایید و تکذیب شایعات باعث شد تا صف فروش پایدار میلیونی در پایان معاملات این گروه شکل گیرد.

در عین حال در گروه بانکی‌ها نیز باوجود بازارگردانی سهام و شکل‌گیری روند معاملاتی متعادل در مدار منفی قیمت‌ها اما تلاش برای تامین نقدینگی ازسوی برخی معامله‌گران همچنین عدم انتشار اخبار جدید و امیدوارکننده در این گروه باعث شده تا غلبه فروشندگان اغلب حقیقی بر خریداران چربش بیشتری داشته باشد. دیروز همچنین ابهام از مصوبه جدید دولت درباره ثبت حسابداری افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها نه تنها به افزایش حرف و حدیث‌ها از بابت از بین رفتن این مزیت برای رشد قیمت سهام شرکت‌های متقاضی این قانون در بازار بالا گرفت بلکه به افزایش برخی نگرانی‌ها در شرکت‌های بورسی که از این بابت طی ماه‌های اخیر مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند، انجامید. جدای از روند معاملات نزولی خودرویی‌ها دیروز در نماد ذوب‌آهن اصفهان باوجود معامله کمتر از ۲۶میلیون سهمی، صف فروش ۴میلیون سهمی‌در پایین‌ترین دامنه نوسان قیمت‌ها قابل تامل بود.

روز گذشته بازار سهام ترجیح داد زیر بارش عرضه‌های سهام در بازار اول بورس به سمت گروه‌های کوچک و بازار دومی‌حرکت کرده و بازدهی‌های کوتاه‌مدت بر مبنای نوسان‌گیری را تا آرام شدن شرایط در دستور کار قرار دهد. وضعیتی که به‌نظر می‌رسد طی هفته آینده نیز ادامه یابد.

 تغییر مالکیت ۵۰۲میلیون اوراق بهادار
بازار فرابورس در روز ۲۴فروردین‌‌ شاهد خریدوفروش ۵۰۲میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲هزار و ۹۱۲میلیارد ریال بود. آیفکس در ساعات آغازین فعالیت بازار بیش از ۵واحد بالا رفت اما پس از آن رو به کاهش گذاشت و در پایان با حدود ۱٫۲واحد افزایش نسبت به دیروز نمایشگر عدد۸۰۴ شد. در بازار اول ۳۱میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶۳میلیارد ریال دادوستد شد و همین طور ۱۵۹میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۳۶میلیارد و ۸۸۰هزار ریال در بازار دوم مورد معامله قرار گرفت. بیشترین حجم معاملات روز سه‌شنبه نیز متعلق به ریل‌پرداز سیر با معامله ۴۵میلیون و ۴۲۰هزار سهم بود و بیشترین ارزش معاملات در نماد گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان به ارزش ۹۳میلیارد ریال رقم خورد.

در عین حال سهام نیرو سرمایه، روان فن‌آور و بیمه سامان بیشترین افزایش قیمت و سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود، افرا نت و سیمان لار سبزوار بیشترین کاهش قیمت را در روز گذشته تجربه کردند. در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیشترین حجم و ارزش معاملات متعلق به اسناد خزانه اسلامی‌در نماد «اخزا۴۲» به ارزش یک هزار و ۷۵۹میلیارد ریال بود و ارزش معاملات روزانه در تمام نمادهای اسناد خزانه اسلامی‌به رقم یک هزار و ۸۴۹میلیارد ریال رسید. ضمن اینکه بیشترین حجم معاملات ‏ETF‏ هم به صندوق سرمایه‌گذاری آرمان آتی کوثر با خریدوفروش ۷۲۲هزار سهم اختصاص یافت.

طبق این گزارش، دیروز اوراق حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در اغلب نمادها با کاهش قیمت مواجه و هر ورقه آن در بازه ۶۶۵ تا ۷۹۷هزار ریال مبادله شد. بیشترین افت قیمت مربوط به نماد اردیبهشت‌ماه ۹۳ بود. همچنین، معاملات ثانویه اوراق گواهی سپرده عام بانک گردشگری در بازار ابزارهای نوین مالی با سررسید ۱۵اسفند۹۵ در نماد «گردش۹۵۲» آغاز شد. همچنین درحالی که نماد معاملاتی اوراق مشارکت شرکت نفت و گاز پرشیا در روز گذشته پس از پرداخت سود علی‌الحساب سه ماهه اوراق بازگشایی شد، ثبت معاملات توافقی در نمادهای شرکت گسترش صنایع انرژی آذرآب، عمران و سازندگی استان قزوین، سپرده‌گذاری مرکزی، ایران گچ، ارس صبا همچنین اوراق اجاره شرکت واسط مالی شهریور متوقف شد.

 معاملات رینگ‌های مختلف بورس کالا
روز سه‌شنبه ۲۴فروردین ماه، ۵۰هزار و ۴۶۵تن انواع مواد پلیمری شرکت‌های پتروشیمی‌اروند، امیرکبیر، ایلام، آبادان، بندرامام، تبریز، تندگویان، جم، رجال، شازند، غدیر، لاله، مارون، مهر و پلی پروپیلن جم در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی‌عرضه شد. ۸هزار و ۹۰۰تن انواع قیر شرکت‌های نفت جی، توسعه ساختار محیط و متین‌ساز فعال در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی‌عرضه شد.

افزون بر این تالار صادراتی نیز در این روز شاهد عرضه ۷۳هزار و ۶۰۰تن قیر شرکت‌های اصفهان قیر، آترا کران انرژی، نفت تبریز، توسعه تجارت طلای سیاه، توسعه نفت هرمزان، قیرآکام، کیمیا قیر جی، معماران تجارت آفتاب و نفت جی است. این گزارش حاکی است یک هزار و ۱۹۰تن شمش آلیاژ و شمش هزار پوندی ۹۹۸شرکت ایرالکو و ۱۰۰تن شمش روی شرکت سازند روی زنجان در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شد. تالار محصولات کشاورزی نیز در این روز عرضه ۸کیلوگرم زعفران رشته‌یی مشهد را تجربه کرد.

در جریان معاملات روز دوشنبه ۲۳فروردین۹۵، در تابلوی سلف موازی استاندارد در قراردادهای با سررسید یک‌سال و در تمام نمادهای فعال، ۲۱۷قرارداد به ارزشی بالغ بر ۲میلیارد و ۸۶۳میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. در این روز بازار فیزیکی بورس انرژی ایران کالاهای برش سنگین، نیتروژن مایع، سوخت کوره سبک و برش ۶ کربن پتروشیمی‌تبریز، نیتروژن مایع پتروشیمی‌مبین و برش سنگین پتروشیمی‌جم در رینگ داخلی و حلال۴۰۲ پالایش نفت تبریز در رینگ بین‌الملل مورد عرضه قرار گرفتند. کل معاملات صورت گرفته در عرضه‌های عادی و عرضه‌های مازاد بازار فیزیکی معادل ۳۰۱تن، به ارزشی بالغ بر یک‌میلیارد و ۶۵۱میلیون ریال بود.

شایان ذکر است در جریان عرضه‌های روز دوشنبه برای نخستین‌بار نیتروژن مایع پتروشیمی‌تبریز در رینگ داخلی مورد عرضه قرار گرفت و با استقبال خریداران تمام حجم عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. طی این جلسه معاملاتی، بازار برق بورس انرژی شاهد معامله ۱۰۱قرارداد معادل ۲,۴۲۴مگاوات ساعت به ارزشی قریب به ۷۵۱میلیون ریال بود. گفتنی است در آغاز جلسه معاملاتی این روز نمادهای بار‌ پیک، کم‌باری، میان‌باری و بارپایه روزانه ۲۲اردیبهشت۹۵، گشایش یافته و در پایان نمادهای بار پیک، کم‌باری، میان‌باری و بارپایه روزانه ۲۷فروردین ۹۵ متوقف شدند. در مجموع ارزش کل معاملات این روز بورس انرژی ایران قریب به ۵میلیارد و ۲۶۶میلیون ریال شد. شایان ذکر است در جلسه معاملاتی دیروز سه‌شنبه ۲۴فروردین۹۵، در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، کالاهای آیزوریسایکل، آیزوفید، حلال۴۰۴، نفتای سنگین تصفیه نشده، نفتای سبک، حلال۴۰۲ و حلال۴۱۰ پالایش نفت شیراز، آیزوریسایکل پالایش نفت بندرعباس، پنتان پلاس پتروشیمی‌پارس، برش سنگین شرکت پتروشیمی‌شازند، متانول پتروشیمی‌شیراز، متانول پتروشیمی‌فن‌آوران در رینگ داخلی و گاز مایع پالایش نفت شازند به مقاصد افغانستان و پاکستان و گاز مایع پالایش نفت آبادان به مقصد پاکستان در رینگ بین‌الملل عرضه شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*