اخبار تصادفی

گزارشی از وقایع اخیر سایپا

با شروع سال جدید بیشتر شرکت‌های خودرویی در بورس با کاهش قیمت و افزایش عرضه روبرو شدند. این ریزش در سهام سایپا با شدت بیشتر اتفاق افتاد. در ابتدا این ریزش بیشتر ناشی از عرضه سهام به وسیله صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و سرمایه گذاری ملی ایران معرفی شد. کاهش ۲۶ % قیمت سهام سایپا در طی ۸ روز جالب توجه بود، در حالی که شاخص صنعت خودرو در همین مدت با کاهش ۱۴ % همراه بود.
به نظر می‌رسد اعلام خبر بازدید فعالان بازار سرمایه از این شرکت در میانه هفته گذشته و سپس انجام بازدید در پنج شنبه ۱۹/۱/۹۵ موجب تغییر روند حرکتی قیمت سهام سایپا شد. ارائه توضیحاتی از عقد تفاهم نامه همکاری و سرمایه گذاری با شرکت سیتروئن و رنو، احتمال واگذاری نیمی‌از سهام سایپا کاشان به سیتروئن، احتمال تامین مالی ۱ میلیارد دلاری، احتمال واگذاری سهام یکی از زیرمجموعه‌ها به شرکت رنو، اعلام تفاهم با سهامداران حقوقی جهت توقف عرضه، اقدام جهت کاهش سود تسهیلات دریافت شده در گذشته، امکان تامین مالی یوزانس در آینده، فروش دارایی‌های غیر مولد و … تنها بخشی از اخبار اعلام شده از سوی مدیران و دست اندرکاران این مجموعه به فعالان بازار بود. خبرهایی که هرکدام به تنهایی می‌توانند قیمت سهام این شرکت را دستخوش تغییرکنند.
شاید مهمترین خبری که در این بازدید اعلام شد و شاید از چشم فعالان بازار به دور ماند، خبر اعلام شده توسط علیرضا بادکوبه عضو موظف هیات مدیره و قائم مقام مدیرعامل سایپا در حوزه مالی و اقتصادی بود. آقای بادکوبه ضمن تکذیب تغییر و تحول مدیریتی و عدم دخالت در روند سهام گروه سایپا، گفت: سال گذشته چند قطعه ساز قصد خرید ۴۳ % سهام سایپا داشتند اما به دلیل کاهش شدید قیمت سهام در آن مقطع، مقرر شد بعد از به روز شدن ارزش دارایی‌ها، در خصوص واگذاری تصمیم گرفته شود. به گونه ای که ایشان اعلام نمود قبل از رشد سهم، یک تامین سرمایه این بلوک را قیمت گذاری کرده بود که مورد رضایت ما نبود، اما برای فروش مجدد سهم به خریدار داخلی و خارجی بلوک مزبور مجددا ارزش گذاری خواهد شد.
نکته مهمی‌که در ترکیب سهامداری شرکت سایپا به چشم می‌خورد این است که ۴۳ % سهام این مجموعه به طور مستقیم و غیر مستقیم (سرمایه گذاری سایپا، سرمایه گذاری کارکنان سایپا و نیوان ابتکار) در دل خود این مجموعه قراردارد که از افزایش قیمت سهام سایپا متنفع خواهند شد. از طرف دیگر افزایش سرمایه صورت گرفته اخیر در شرکت سایپا نیز از محل تجدید ارزیابی صورت گرفت و نقدینگی جدیدی را به این مجموعه وارد نکرده است. مسلما اجرایی شدن عملی بسیاری از وعده‌های پیش گفته نیاز به سرمایه گذاری و ورود نقدینگی جدید از جانب سهامداران به این شرکت دارد.

nibbroker@ ؛ کانال رسمی‌تلگرام کارگزاری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*