اخبار تصادفی

گمرک ایران از آزاد‌سازی واردات کالا با ارز متقاضی خبر داد.

محمدرضا نادری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که جلسه گمرک و سازمان توسعه تجارت درباره برطرف کردن ابهام‌های موجود در برخی ثبت سفارش‌های واردات کالا هنوز برگزار نشده است، افزود: براساس دستورالعمل جدیدی که دریافت کردیم و به زودی بخشنامه می‌شود، واردات با ارز متقاضی نیز امکان‌پذیر خواهد شد.

او با اشاره به این‌که در برگه‌های ثبت سفارش منشا ارز وارد‌کننده مشخص شده است، اظهار کرد: گمرک ایران در تنظیم بخشنامه مربوط به ممنوعیت واردات با ارز آزاد هیچ نقشی نداشته و سازمان توسعه تجارت این بخشنامه را تنظیم و به ما برای اجرا ابلاغ کرده است.

معاون گمرک تصریح کرد: از سازمان توسعه تجارت انتظار داریم هرچه زودتر تکلیف مربوط به ثبت‌سفارش‌های انجام شده قبل از یکم آذرماه امسال را که هنوز به گمرک اظهار نشده‌اند روشن کند.

محمد رضا نادری معاون اقتصادی گمرک

 

به گزارش ایسنا، براساس بخشنامه جدید گمرک ایران که پیش از این اعلام شده بود، ترخیص کالاهای وارده صرفا با منشا ارز نظام بانکی، مرکز مبادلات ارزی، واردات در مقابل صادرات و همچنین با منشا ارز سرمایه‌گذاری خارجی با تایید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی و اعتبار ارزی یا ارز با منشا خارجی مورد تایید بانک مرکزی امکان‌پذیر است و از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل (۱۳۹۱/۹/۱) ترخیص هرگونه کالا با سایر رویه‌ها امکان‌پذیر نیست. همچنین کالاهای ثبت سفارش شده قبلی خارج از ضوابط این بند که به گمرک اظهار می‌شوند تا اعلام نظر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل ترخیص نیستند.

گمرک ایران همچنین از ابتدای آذر ماه سال جاری نرخ ارز محاسباتی در عوارض کالاهای وارداتی را از نرخ مرجع به نرخ مبادلاتی تغییر داد و در عین حال تعرفه واردات اقلام اساسی و سایر کالاها را نیز به ترتیب ۴۵ و ۵۰ درصد کاهش داد.

ارز متقاضی ارزی است که متقاضی واردات کالا باید بیاورد و دولت در ازای آن هیچگونه مسئولیت و تعهدی ندارد. در واقع ارز متقاضی همان ارز آزاد است. ارز متقاضی می‌تواند ارز حاصل از صادرات و یا ارز با نرخ آزاد بازار باشد، ولی دولت در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*