اخبار تصادفی

۳ دلیل اصلی رشد شاخص بورس

عمق بازار حداقل ۲۰۰ میلیارد تومان است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سه دلیل اصلی رشد شاخص، گفت: این روز‌ها نقدینگی بورس در حال افزایش بوده و روزانه برای اکثر کارگزاری‌ها ۱۰ الی ۱۵ کد معاملاتی جدید صادر می‌کنند که هر کدام با سرمایه بیش از ۵۰ میلیون تومان وارد می‌شوند

حمید میر معینی در مورد دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر پس از یک دوره استراحت اظهار داشت: در حال حاضر تعدای از شرکت‌ها گزارش‌های سه ماهه خود را اعلام کرده‌اند و بر اساس اطلاعات ارائه شده وضعیت خوبی را پیش‌بینی کرده‌اند همچنین مجامع نیز به پایان رسیده و بر اساس نظر بازار و سهامداران این مجامع با اخبار خوبی همراه بوده و بر همین اساس بورس نسبت به این اتفاقات عکس‌العمل نشان داده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی اطلاعات سیاسی کشور نیز در ذهن سهامدارن مثبت است، گفت: در حال حاضر اخبار منفی در بازار وجود ندارد و بر همین اساس دلیلی برای منفی بودن بورس نیست البته ممکن است در یک مقطع مجدد استراحت کند ولی عقب نشینی زیادی نخواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه روند نقدینگی در این روز‌ها به شدت رو به افزایش است، گفت: در بسیاری از کارگزاری‌ها روزانه ۱۰ الی ۱۵ کد سهامداری صادر می‌شود که هر کدام از آنها با نقدینگی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی وارد بازار می‌شوند.بر همین اساس عمق بازار نیز حداقل به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده و در شرایط فعلی با توجه به دلایلیکه گفته شد روند رو به رشد ادامه داشته و حبابی نیز وجود ندارد.

میر معینی در پاسخ به این سؤال که اگر دولت جدید پس از روی کار آمدن نتواند پیش بینی‌های مردم و سهامداران را برآورده کند ممکن است بورس با افت روبه رو شود، تصریح کرد: هیچ وقت شاخص بورس نمایی از اقتصاد کشور نبود و هر کدام ساز خود را می‌زنند. البته باید گفت بورس بیشتر از همه از عوامل سیاسی اثر می‌پذیرد و در حال حاضر نیز پیش بینی‌های سیاسی مثبت است.

به گزارش تسنیم، این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص روند روبه رشد خود را ادامه می‌دهد ولی نه به تندی یک ماه گذشته، ادامه داد: شاخص فعلی را نمی‌توان به دلیل وزن شرکت‌هایی که این مدت وارد بازار شده‌اند با چند سال گذشته مقایسه کرد، زمانی شرکت‌هایی چون ایران خودرو جزو شرکت‌های تأثیرگذار بر شاخص بودند ولی در حال حاضر سرمایه‌ آنها اندک است و شرکت‌هایی دیگری جای آنها را گرفته‌اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*