اخبار تصادفی

پاداش هیات‌مدیره‌های بورسی به که می‌رسد؟

بر اساس قانون تجارت، پاداش اعضای هیات مدیره در ماده ۱۳۴ این لایحه قانونی عنوان می‌کند که " مجمع عمومی‌عادی صاحبان سهام می‌تواند با توجه به ساعات حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره در جلسات هیات مزبور پرداخت مبلغی را به آنها به طور مقطوع بابت حق حضور آنها در جلسات تصویب کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، مجمع عمومی‌این مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو هیات مدیره در جلسات هیات مدیره حضور داشته است، تعیین خواهد کرد. همچنین در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده باشد، مجمع عمومی‌می‌تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خالص سالیانه شرکت به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره تخصیص داده شود. اعضای غیر موظف هیات مدیره حق ندارند، بجز آنچه در این ماده پیش بینی شده است در قبال سمت مدیریت خود بطور مستمر و یا غیر مستمر بابت حقوق یا پاداش یا حق الزحمه وجهی از شرکت دریافت کنند."

بر اساس این گزارش تعیین پاداش برای اعضای هیات مدیره حقوقی همواره این شائبه را برای سهامداران به وجود می‌آورد که این رقم همه ساله در جیب نمایندگان اشخاص حقوقی هیات مدیره‌ها می‌رود و یا اینکه به طور مستقیم به حساب اشخاص حقوقی واریز و سپس برای نمایندگان آنها بنا به چارچوب‌های تعیین شده تخصیص می‌یابد.

در این باره علی مهر پور لایقی، عضو حقیقی هیات مدیره شرکت صنایع شیمیایی سینا از مجموعه شرکت‌های تابعه سرمایه‌گذاری گذاری پارس توشه می‌گوید: پاداش هیات مدیره پس از تصویب مجمع به حساب شخص حقوقی عضو هیات مدیره واریز می‌شود و سپس به تناسب تشخیص شخص حقوقی برای نماینده وی در هیات مدیره شرکت تخصیص داده می‌شود.

وی افزود: حتی اگر فرض بر این باشد که پاداش سالیانه مصوب مجمع به جیب نمایندگان حقیقی اشخاص حقوقی هیات مدیره‌ها می‌رود، باید دانست که این مبلغ ابتدا به جیب شخص حقوقی هیات مدیره واریز و سپس به حساب نماینده حقیقی وی در هیات مدیره تخصیص می‌یابد، اما حق حضور  اشخاص در هیات مدیره‌ها به حساب نمایندگان حقیقی اشخاص حقوقی واریز می‌شود.

بهروز خدارحمی‌دبیر کل کانون نهاد‌های سرمایه گذاری اما در گفت‌وگو با خبرنگار ما موضوع تخصیص پاداش نمایندگان حقوقی شرکت‌های خصوصی را از جمله موارد برخوردار از حساسیت می‌داند و می‌گوید: بر حسب منطق، وقتی نماینده شخص حقوقی در ترکیب هیات مدیره شرکت حضور دارد، پاداشی که در پایان دوره مالی با تصویب مجمع سهامداران تعیین می‌شود، در واقع متعلق به نمایندگان حقیقی آنها نیست و متعلق به اشخاص حقوقی است.

وی گفت: در برخی شرکت‌ها این عرف وجود دارد که پاداش سالانه به طور مستقیم به نمایندگان اشخاص حقوقی تعلق می‌گیرد.

وی افزود: مطابق با قانون موضوع پاداش هیات مدیره برای شرکت‌های دولتی و شرکت‌های بخش عمومی‌غیر دولتی از قبیل شهرداری‌ها فقط برای اشخاص حقوقی است، اما در شرکت‌های سهامی‌عام خصوصی هنوز رویه قانونی مشخصی وجود ندارد.

در این زمینه حسابرس‌ها نیز عرف متداول تقسیم پاداش به نمایندگان اشخاص حقوقی شرکت‌های خصوصی را پذیرفته‌اند، اما وقتی نماینده شخص حقوقی در عمل تنها ناظر بر اجرای سیاست‌های مجموعه حقوقی خود در ترکیب هیات مدیره شرکت‌ها است، اختیاری در تخصیص پاداش مصوب مجمع برای خود نخواهد داشت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*