اخبار تصادفی

۴ عضو شورای عالی بورس انتخاب شدند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از بورس پرس ، محمد فطانت در گفت وگویی با اشاره به برگزاری جلسه دیروز شورای عالی بورس اظهار داشت: در این جلسه که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، بعد از ارایه گزارش عملکرد هیات مدیره ، صورت‌های مالی سال گذشته سازمان بورس به تصویب رسید.

وی ادامه داد: همچنین در این جلسه ۴ عضو جدید شورای عالی بورس مشخص و به هیات دولت معرفی شدند تا بعد از تصویب در هیات دولت، عملا" وارد ترکیب شورای عالی بورس شوند.  این مقام مسئول در برابر این سئوال که آیا دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس ( با توجه به اتمام دوره ۱۰ ساله دو عضو ) هم مشخص شدند یا خیر؟ به بورس پرس گفت: دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس بعد از نهایی شدن ۴ عضو شورای عالی بورس و در اولین جلسه مشخص خواهند شد.

به گفته فطانت در جریان تغییر ۴ عضو شورای عالی بورس که به دلیل اتمام دوره فعالیت شان رخ داد، محمدرضا پورابراهیمی، غلامرضا زال‌پور و محمدرضا مقدسی و خانم مرجان فقیه نصیری از ترکیب شورا خداحافظی کرده اند و ۴ عضو جدیدی که به هیات دولت معرفی شده اند بعد از نهایی شدن، جانشین این ۴ عضو خواهند شد. براساس این گزارش، طبق ماده ۳ قانون بازار اوراق بهادار (مصوب اول آذر ۸۴ مجلس)، شورای عالی بورسی بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است که تصویب سیاست‌های کلان آن بازار را برعهده دارد.

اعضای "شورا" شامل:

    وزیر امور اقتصادی و دارایی
    وزیر بازرگانی
    رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران
    رؤسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون
    رییس "سازمان" که به‌عنوان دبیر "شورا" و سخنگوی "سازمان" نیز انجام وظیفه خواهد کرد
    دادستان کل کشور یا معاون وی
    یک نفر نماینده از طرف "کانون"‌ها
    سه نفر خبره مالی منحصراً از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران
    یک نفر خبره منحصراً از بخش خصوصی به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیئت وزیران برای هر "بورس کالایی"

تبصره ۱-  ریاست شورا با وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد بود.

تبصره ۲-  مدت مأموریت اعضای موضوع بندهای ۷، ۸ و ۹ پنج‌سال است، و آنان را نمی‌توان از میان اعضای هیئت‌مدیره و کارکنان "سازمان" انتخاب کرد.

تبصره ۳-  انتخاب مجدد اعضای موضوع بندهای۷، ۸ و ۹ این ماده حداکثر برای دو ‌دوره امکان‌پذیر خواهد بود.

تبصره ۴-  اعضای موضوع بند ۹، فقط در جلسات مربوط به تصمیم‌گیری همان بورس شرکت می‌کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*