اخبار تصادفی

۵ سیگنال از نامه یکه زارع به فطانت

هاشم یکه زارع در این نامه گفته که فکر می‌کرد تجدید ارزیابی تا سال ۹۶ مهلت استفاده از معافیت مالیاتی را دارد،اما با ابلاغ مقررات جدید مالیاتی این موضوع منتفی شده است.  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از بورس ۲۴، نامه کامل یکه زارع به فطانت به این شرح است:

 

 

اما نامه مدیرعامل ایران خودرو ناخودآگاه آدم را به یاد داستان طوطی و بازرگان می‌اندازد.این داستان را یک بار دیگر مرور می‌کنیم:

«روزی بازرگانی که صاحب طوطی زیبا و خوش سخنی بود قصد سفربه هندوستان می‌کند.پس نزد غلامان و کنیزکان رفته واز همه می‌خواهد تا بگویند برایشان چه سوغات و ارمغان بیاورد . هر یک خواهشی دارند و تقاضایی می‌کنند تا نوبت به طوطی می‌رسد.

طوطی زندان شده در قفس به بازرگان می‌گوید: چون به هندوستان رسیدی و طوطیان دیگر را آزاد و رها بر فراز درختان دیدی ، به آنها بگو که تو نیز طوطی داری در قفس، که بسیار دلتنگ آنهاست و برایتان سلام بسیار رساند.بازرگان قول می‌دهد که چنین کند و عازم سفر می‌شود. در نزدیکی هندوستان چشمش به یک گروه طوطی می‌افتد که بر روی درختان نشسته اند. پس می‌ایستد و پیغام طوطی خود را به آنها می‌رساند، که ناگهان یک طوطی از میان طوطیان بر خود لرزیده و به زمین می‌خورد. بازرگان از گفته خود پشیمان می‌شود و خود را سرزنش می‌کند که چرا نسنجیده حرفی زده ، ممکن است این طوطی با طوطی او نسبتی داشته و اکنون از غم او ، چنین بلایی سرش آمده! با پیغام خود آتش به جان این طوطی بیچاره زده است!

نادم و پشیمان به راه خود ادامه داد.چند روزی در هندوستان ماند و به کسب و کار خود پرداخت و سپس به خانه بازگشت. سوغات هر یک از اعضای خانه را داد اما از گفتن آنچه که بر سر طوطی آمده ، نزد طوطی زیبای خود پرهیز کرد. تا اینکه طوطی سوغات خود را طلب کرد. بازرگان گفت: خواهش می‌کنم چیزی از من نپرس که من از کرده خود نادم و پشیمانم . وقتی پیام ترا به طوطیان گفتم ، ناگهان یکی از آنها به رنج و درد تو پی برد و بر خود لرزید و به زمین افتاد.بسیار پشیمانم اما چه سود حرفی که از دهان خارج شد همچون تیری که از کمان جهیده و دیگر باز نمی‌گردد. هنوز حرف بازرگان پایان نگرفته بود که طوطی در قفس به خود لرزید و به زمین افتاد. تاجر که حیران شده بود شروع به گریه زاری و نوحه سرایی کرد که طوطی خوش آوازم که آرام بخش من بود از بین رفت.

براستی آنچه که آسان بدست آورده بودم آسان از دست دادم. به خدا که سلیمان هم که آنهمه پرنده داشت طوطی به زیبایی من ندیده بود….براستی که زبان همچون آتشی است که خرمنی را می‌سوزد. ای دریغ که صبح نورانی من به شام سیاه بدل شد. هرانچه که می‌توانست کرد تا طوطی جان دوباره بگیرد اما خوب می‌دانست که تلاش او راه به جایی نخواهد برد. با نا امیدی در قفس را باز کرد و پیکر بی جان طوطی را در گوشه ای از باغ گذاشت. با شگفتی دید که طوطی جان گرفت و بر بالای درخت نشست. اینجا بود که تازه از نقشه طوطی آگاه شد پس رو کرد به او و گفت: ای مرغ خوش آواز من حال که از بند من خلاص شدی بگو ببینم چه درسی از دوستان خود گرفتی که اینچنین جانم را بسوزاندی؟ طوطی گفت: آن طوطی در هندوستان هیچ خویشی با من نداشت . با مرده کردن خود به من آموخت تا زمانیکه خوش آوازم و دیگران را به طرب می‌آورم ، گرفتار این قفس خواهم بود.باید خود را بمیرانم تا از زندان آزاد شوم . طوطی این بگفت و پرواز کرد و آزاد و رها به اوج رفت. بازرگان که از این ماجرا درس‌ها گرفته بود با غصه فراوان، همدم خود را به خدا سپرد و گفت: تو اینک راه جدیدی پیش پای من گذاشتی ! رهایی از همه اسارت‌ها.»

حالا ارتباط ماجرای ایران خودرو به داستان طوطی و بازرگان چیست!؟

۱٫ایران خودرو به دلیل سوءمدیریت برخلاف سایپا نتوانسته از فرصت تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای بهبود ساختار استفاده کند.این گروه الان خود را در قفس بزرگی از مشکلات می‌بیند که تنها راه رهایی از آن تجدید ارزیابی دارایی‌هاست.

۲٫ایران خودرو با این اطلاعیه دو پیام را به مخاطبان ارسال کرده است.اول این که قصد تجدید ارزیابی داشته اما برخی مقاومت‌های داخلی(همچون سایپا که موجب برکناری رئیس هیات مدیره شد) سبب اهمال در تحقق این مهم شده است و هم این که شاید با وساطت وزیر صنعت،معدن و تجارت ،سازمان امور مالیاتی استثنایی برای تجدید ارزیابی ایران خودرو در نظر بگیرد.

۳٫مدیر ایران خودرو با این نامه فرار رو جلو کرده و خواسته همچون آن طوطی بازرگان خود را به بیهوشی بزند و این که من دنبال افزایش سرمایه بودم،اما ناگهان قانون عوض شد(در حالی که بحث تغییر قوانین مالیاتی دست کم سه ماه مانده به پایان سال مشخص و اظهر من الشمس بود) و حالا که قانون عوض شده رئیس سازمان امور مالیاتی(سید کامل تقوی نژاد) و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار(محمد فطانت) پیگیری کنند تا ایران خودرو از قفس فعلی رهایی پیدا کند!

۴٫یکه زارع با این نامه از طرفی ضعف شرکت نسبت به سایپا از جمله کاهش شدید قیمت سهام و مارکت شرکت در بورس،عقب ماندن از برخی برنامه‌ها،عدم تحقق همکاری با فیات،حمایت نکردن سمند از زیرمجموعه‌ها و سایر کاستی‌ها را به حاشیه برده و تا حدی هم متوجه عدم تحقق داستان تجدید ارزیابی کرده است.

۵٫با این نامه مدیر ایران خودرو فشار افکار عمومی‌و بازار سرمایه را از خود دور کرده و عدم انجام تجدید ارزیابی دارایی‌ها را متوجه سازمان امورمالیاتی و بورس کرده است!

در نهایت با این نامه پیش بینی می‌شود حساسیت‌ها برای افزایش سرمایه غول خودروسازی ایران که در آستانه از دست دادن این عنوان است،دوچندان شده و با حکمیت محمد رضا نعمت زاده و یا شاید مقامات بالاتر این مزیت قابل اعتنا مجددا مشمول روه صنعتی ایران خودرو شود.البته اگر در این بین بازرگان عصبانی نشده و طوطی را از خانه خود بیرون نکند!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*